Вероятният следващ премиер на Великобритания предизвиква смесени реакции в чужбина,

...
Вероятният следващ премиер на Великобритания предизвиква смесени реакции в чужбина,
Коментари Харесай

Приятел или враг: какво мислят в световните столици за Лиз Тръс

Вероятният идващ министър председател на Англия провокира смесени реакции в чужбина, от злост в Москва през неспокойствие във Франция до позитивност в Украйна, написа " Гардиън ".

Лиз Тръс провокира ужас, като сложи под въпрос дали френският президент Еманюел Макрон е приближен съдружник, и следва политика за Северна Ирландия, която безпокои Белия дом.

Ако стане министър-председател на 5 септември, тя ще пристигна на върха на интернационалната сцена в сложен миг, с багаж, който няма да й е потребен.

Предизвикателствата ще идват компактно и бързо. За войната в Украйна, световната енергийна рецесия и климатичната рецесия светът търси водачество от огромните стопански системи, една от които остава Англия.

Седмици след идването си на Даунинг Стрийт Тръс ще приказва пред Общото заседание на Организация на обединените нации в Ню Йорк, а по-късно ще пътува до Бали през ноември за срещата на водещите 20 международни стопански системи – Г-20.

От Брюксел и Пекин до Киев, Вашингтон до Париж и Москва, ето по какъв начин огромните международни столици гледат на любимеца за правоприемник на Борис Джонсън.

Съединени американски щати

Администрацията на Байдън е наясно, че Лиз Тръс не е идеологическа другарка и че тя деликатно е култивирала връзки с републиканците, само че във връзка с целите на външната политика на Съединени американски щати, борбата и сдържането на Китай и Русия, във Вашингтон има убеденост, че тя ще бъде благонадежден съдружник.

Многонационалните старания за въоръжаване на Украйна и АУКУС, тристранният пакт за сигурност в Тихия океан, който включва и Австралия, се трансфораха в основните арени, където трансатлантическият съюз е подложен на тестване. Обединеното кралство е на второ място след Съединени американски щати като снабдител на оръжие за Украйна и администрацията се надява, че поддръжката ще бъде непокътната и даже засилена при Тръс.

Имаше също оценка за нейната твърда позиция във връзка с Тайван и гласната й поддръжка за визитата на ръководителя на Камарата на представителите Нанси Пелоси този месец.

Търканията в хипотетичните специфични връзки ще останат Брексит и неговото влияние върху съглашението от Разпети петък в Ирландия и по този въпрос във Вашингтон има опасения, че нещата ще се влошат при Тръс, която изключително раздразни Белия дом с изказването си от 17 май, че държавното управление ще продължи със законодателството по отношение на протокола за Северна Ирландия, като ще пренапише елементи от договорката за развода за Брексит по метод, считан за нарушаващ интернационалното право. Ще има мощен напън от страна на Съединени американски щати върху държавното управление на Тръс да направи компромис с Европейски Съюз.

Европейски съюз                     

В Брюксел не липсва цинизъм. Необходимостта от политическо театралничене през лидерска акция е добре разбрана. Конфронтационната позиция, заета от Лиз Тръс по отношение на бъдещето на протокола за Северна Ирландия, пристигна, когато позицията на Борис Джонсън на Даунинг Стрийт стартира да наподобява уязвима. Войнствената й нейната позиция се приема добре само че тези среди измежду консерваторите, които считат, че викането е най-хубавият метод за другарство с негъвкавите европейци, които, наподобява, от друго не схващат.

Ако това е краткосрочна тактичност, тогава може би Тръс може да омекне, един път открила се на Даунинг Стрийт. В последна сметка Тръс наподобява възприе по-прагматичен метод от Дейвид Фрост, когато за първи път наследи отговорността за проблемите след Брексит. Законопроектът за Северна Ирландия, който скъсва актуалните съглашения, ще бъде обсъждан месеци в Камарата на лордовете, което оставя време за компромис.

Това обаче е оптимистичният разбор. Тези, които се опасяват от по-нататъшни различия, показват догатката, че Фрост, който не всеки път е бил податлив към взаимни отстъпки, наподобява, ще заеме значима роля в държавното управление на Тръс. Това не се смят за добра прокоба. Критичен миг ще е на 15 септември, когато държавното управление ще би трябвало да отговори на правосъдните дейности на Европейски Съюз по отношение на хипотетичния несъблюдение на протокола.

Франция

До предходната седмица Лиз Тръс беше най-известна в Париж като главния бранител на законопроекта за протокола в Северна Ирландия. Нейните забележки, че " журито към момента не е решило " дали френският президент Еманюел Макрон е " другар или зложелател ", наостри наблюдаващите.

Отношенията от двете страни на Ламанша са на дъното след Брексит и са в допълнение обтегнати от двустранни разногласия по отношение на прекосяването на мигранти и бежанци, лицензите за лов на риба и пакта за сигурност АУКУС. Париж към този момент не има вяра, че Лондон ще удържи на думата си, до момента в който Лондон счита, че Париж се интересува единствено от това да го накаже за напускането на Европейски Съюз.

Надеждите за топене след напускането на Борис Джонсън към този момент наподобяват напразни. Макрон смъмри Тръс, без да я посочва, като сподели, че Обединеното кралство е другарска нация за Франция " без значение, а от време на време и макар нейните водачи и техните дребни неточности ".

Натали Лоазо, някогашен министър по въпросите на Европа, сподели, че мненията на Тръс не демонстрират нито водачеството, нито държавничеството, което се чака от един английски министър-председател, до момента в който Силви Берман, някогашен френски дипломат в Лондон, сподели, че Тръс би трябвало да бъде съдена по дейностите й, само че нейните " позиции демонстрират възможност " връзките да се влошат.

Украйна

Лиз Тръс би изпълнила съвсем всички условия за държавното управление на Володимир Зеленски, когато става въпрос за съвършен правоприемник на Борис Джонсън. Представяйки себе си за " герой за независимост ", тя се зарече, че президентът на Украйна ще бъде първият задграничен водач, на който ще се обади от Даунинг Стрийт.

Външният министър обаче евентуално е попаднал в клопката, който даже Джонсън допусна, че е неблагоразумен, а точно да бъде " по-украинец от украинците ". Публичната позиция на украински публични лица, участващи в предходните несполучливи мирни договаряния с Москва, беше, че съветските войски би трябвало да се изтеглят на позициите си от 23 февруари. Но Тръс също отиде малко по-далеч с настояването, че Русия би трябвало да бъде прокудена от Крим, който тя нелегално анексира през 2014 година Това явно би бил мечтаният сюжет за Киев, само че малко на брой в украинското държавно управление имат вяра, че е реален. Поставянето му като алена линия рискува бебето да бъде изхвърлено дружно с водата за къпане.

Ако Киев би трябвало да изброи и други терзания, това биха били нестабилните връзки на Тръс с европейските държавни управления заради нейното гледище да разтрогне съглашение на равнище контракт с Европейски Съюз по отношение на граничните съглашения за Северна Ирландия. Следователно тя може да не бъде толкоз ефикасен съдружник, ако би трябвало да убеди водачите на Европейски Съюз да бъдат по-твърди по отношение на Кремъл.

Русия

Кремъл деликатно заобикаля всевъзможни обществени изказвания по отношение на желанията си в конкуренцията за водач на консерваторите, макар че неприязънта му към Тръс е едвам прикрита.

" Като имаме поради всички по-ранни изказвания, ние, несъмнено, се надяваме, че бъдещият министър председател на Обединеното кралство ще бъде податлив към по-балансирана изразителност във връзка с нашата страна, откакто заеме това място ", сподели Дмитрий Песков, представителят на Владимир Путин.

Но съветската агитация сподели ясно пренебрежението си към Тръс, представяйки я като закостеняла русофобка, която един водещ назова " неприятна реплика на Маргарет Тачър ".

Близо един месец откакто Кейт Маккан припадна по време на ефирен спор, водещите на държавната телевизия продължиха да се подиграват на шокираната реакция на Тръс, като споделиха, че можете да го " наречете загуба на разположение … Това е, с което поданиците на короната ще би трябвало да живеят ".

И Тръс, и Риши Сунак ясно дадоха да се разбере, че изборите няма да имат огромен резултат върху политиката на Обединеното кралство по отношение на Русия или нейното навлизане в Украйна. И въпреки всичко Тръс има история с Русия, изключително по време на ледената среща с съветския външен министър Сергей Лавров единствено седмици преди началото на войната в Украйна.

Лавров разказа диалога им като разговор сред " неми и глухи ". Малко евентуално е тя да получи по-топъл банкет от Путин като министър председател.

Китай

Не е загадка, че Пекин не е почитател на Тръс. Откакто тя стана министър на външните работи, държавната китайска преса я назова " коренен популист " и дефинира речите й, свързани с Китай, като " луди ".

Пекин сигурно би предпочел министър председател, който е удобен в връзките с Китай – даже и да знае, че няма изгледи за връщане към златната епоха на двустранните връзки.

В китайската преса описанията на Тръс като ястреб и нерационална са постоянно срещани. Наскоро беше обърнато огромно внимание на забележката на Тръс по време на събитие в Бирмингам, че тя би била подготвена да употребява нуклеарния боеприпас на Обединеното кралство, в случай че стане министър-председател, даже в случай че това значи " световно заличаване ".

Китайските чиновници обаче внимаваха с директните забележки. В началото на август Джън Дзъгуан, китайският дипломат в Обединеното кралство, сподели, че неговото държавно управление ще работи с " новия министър председател, без значение кой е, за развиването на връзките сред Китай и Обединеното кралство ".

 
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР