Вече не става въпрос за вида на оръжията, с които

...
Вече не става въпрос за вида на оръжията, с които
Коментари Харесай

Германски производител на ИИ: Войните се печелят с код

Вече не става въпрос за типа на оръжията , с които разполага една войска , с цел да се отбрани надеждно от врага, а за софтуера , с който тя работи, написа. Това е концепцията , с която немският стартъп в региона на изкуствения разсъдък /ИИ/ „ Helsing “ превзема бранша на отбранителните технологии в миг, когато европейските държавни управления бързат да вложат финансови средства в нови военни системи и оръжия.

„ Отбраната от ден на ден се трансформира в проблем на софтуерно равнище “, съобщи в изявление за „ Politico “ съоснователят и съизпълнителен шеф на компанията Гундберт Шерф .

Компанията „ Helsing “ , със седалище в Мюнхен , Германия , беше оценена на 4,9 милиарда евро през юли, единствено четири години след основаването си. Девизът ѝ „ изкуствен интелект в услуга на нашите демокрации “ е емблематичен за отбранително-технологичния промишлен комплекс, който се развихри вследствие на войната в Украйна.

„ Виждате изтребители, фрегати и спътници, само че в действителност това, което би трябвало да забележите, е, че всяка една от тези системи създава необикновено количество данни “, изясни Шерф.

Въпреки идната трета годишнина от съветската инвазия в Украйна, Европа към момента има пропуски в системите си за противовъздушна и противоракетна защита, съобщи генерал-лейтенант Бен Ходжис , някогашен главнокомандващ на армията на Съединени американски щати в Европа, по време на неотдавнашния Варшавски конгрес за сигурност. Шерф също призна, че блокът би трябвало да реализира „ софтуерно водачество “ в главните области, в които изостава, като да вземем за пример изкуствения разсъдък, защото в противоположен случай ще бъде зависещ напълно на Съединени американски щати.

Компанията „ Helsing “ към този момент е договорила редица държавни контракти , в това число за модернизиране на немския изтребител Eurofighter, за развиване на инфраструктурата за изкуствен интелект за „ Future Combat Air System “ – многонационална взаимна самодейност сред Германия, Франция и Испания, както и за интензивно създаване на бъдещата система Wingman на производителя на самолети и хеликоптери „ Airbus “. Когато компанията е учредена през 2021 година, ChatGPT към момента не се радваше на толкоз необятна приложимост, а съветските танкове към момента не бяха щурмували територията на Украйна. Шерф твърди, че тогава мнозина колоси в софтуерния бранш не са желали да обвързват активността си с защитата.

Съединени американски щати , Израел и други развити страни са построили мощни връзки сред своите военни сили и актуалните софтуерни промишлености , които се развиха в ерата на интернет. Европейските страни, въпреки това обаче, към момента не разполагат с огромни стратегии за интензивни вложения в новаторски отбранителни технологии посредством локалните софтуерни браншове.

Според специалисти казусът не се дължи на неналичието на готови фрагменти в сферата. Всъщност Европа постоянно е имала доста мощно наличие в региона на научноизследователската и развойната активност. Самият Шерф уточни, че „ Microsoft “, „ Гугъл “ и „ Amazon “ имат основни центрове за нововъведения на континента. Проблемът в действителност е обвързван с финансирането , защото в Европа мъчно се намират задоволително средства за рисков капитал, а пенсионните фондове по принцип не влагат в отбранителни технологии.

Над 110 млн. са записаните електронни прегледи за по-малко от 2 години

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР