Вдъхновени истории Моника Чалъкова: След всяка следваща книга човек се

...
Вдъхновени истории Моника Чалъкова: След всяка следваща книга човек се
Коментари Харесай

Моника Чалъкова: "След всяка следваща книга човек се променя"

Вдъхновени истории Моника Чалъкова: " След всяка последваща книга човек се трансформира " В Деня на библиотекаря приказваме с момичето, което четящите хора познават  Сабина Иванова 11 май 2020, 06:05  Жест към племето чокто, който ирландците върнаха след век
Жест към племето чокто, който ирландците върнаха след век
 Двете вълшебни кутии, от които излизаше тон и картина
Двете вълшебни кутии, от които излизаше тон и картина
 Момчето, което избира морето. И Военноморските сили
Момчето, което избира морето. И Военноморските сили
 Слепият дърводелец: историята на този мъж ще ви изуми
Слепият дърводелец: историята на този мъж ще ви изуми
 Да направиш немислимото: дамата, трансформирала вековни обичаи
Да направиш немислимото: дамата, трансформирала вековни обичаи
 Отвъд егото: монахинята, която поставя дзен в паница
Отвъд егото: монахинята, която поставя дзен в паница
 Не рисувате? Този италиански художник ще ви въодушеви да започнете
Не рисувате? Този италиански художник ще ви въодушеви да започнете
 Речта на Виктор Юго за българите
Речта на Виктор Юго за българите

11 май е Денят на библиотекаря. За да го отбележим, приказваме с Моника Чалъкова – момичето, което преди изключителното състояние посрещаше хората в „ читАлнЯта “ – едно от обичаните ни места в София, което и след рецесията с ковид ще продължава да събира хората, които обичат книгите.

За Вдъхновените и Vesti.bg Моника споделя повече за четящия човек, за книгите, които да дадем на децата ни и по какъв начин четенето ни трансформира към по-добро.

Като дете Моника мечтае за публицистиката. „ Когато бях на 9 и първата сапунерка към този момент се беше появила в дома ни, започнаха фотосите.

Взимах изявленията от дребния ми брат – прочут художник, който рисува по стените в кухнята и коридора; със съседските девойки организирахме новинарски излъчвания, вечерни шоута с посетители и музика от компютъра ; даже сами записвахме реклами на всякакви конфитюрчета и филмови откъси на идните излъчвания, с цел да разполагаме с цялостна стратегия. “

Така, години по-късно, тя се записва във Факултета по публицистика и всеобщи връзки. Специалността обаче е – „ Книгоиздаване “. Заедно с сътрудниците й стартират да вършат предаване за просвета в студентското радио „ Реакция “, а преди към година напълно естествено, Моника става част от „ читАлнЯта “.

Именно там Моника затвърждава убеждението си – книгите и техните хора са едно красиво и зареждащо преживяване. Срещата с читатели учи. И изяснява за какво библиотеките нямат клиенти. „ Когато си имаш работа с клиенти, е намесена размяната на артикули и услуги против пари. Тук разменяме хрумвания, възгледи и… книги. Единственото обвързване при нас е да се съблюдава срокът за връщане на заетата книга.

Както и да се почитаме, несъмнено, само че четящият човек няма потребност от това увещание, той е по-различен – той е най-малко на една крачка разстояние от мисълта да не почита другите, той е предвидлив и заинтригуван.

Нашите читатели са наши другари, с които се срещаме всеки ден, обменяме читателски опит, а рекомендациите за книги не са единствено от нас към тях, а и от тях към нас. Учим се едни от други. И след едно известно време толкоз добре се опознаваме, че даже ни е значимо да разберем кой по какъв начин е прекарал на пътешествието си - или по какъв начин му се е сторила онази режисура, за която последно сподели, че си е взел билети.
 Моника Чалъкова
Сега не работим, само че все се случва по пътя до магазина или даже през късата вечерна разходка да се засечем с някои читатели. Разпознаваме се даже с маските и настъпва такава наслада, че сме се срещнали. „ читАлнЯта “ ми липсва, само че се надявам, че остана още напълно малко и доста неща ще се върнат по местата си. “

Моника споделя, че хората, които са възпитани – и не престават да уголемяват мирогледа си с книги, са по-различни. „ Четенето прави хората по-наблюдателни, кара ги да слушат по-внимателно, учи ги на емпатия, учи ги на сериозна мисъл към заобикалящия ни свят и най-сетне, само че не на последно място – развива езика им .

Според мен постоянно можеш да разпознаеш човек, който чете, както и какво чете, по метода, по който приказва. Издават го кодове: в подбора на думи; в това, което намира за значимо да показа и изкаже, във въпросите, които задава, в метода, по който разсъждава върху чутото. Независимо какво чете, вижда се.

Затова и четящите хора са положителни, те не се движат по повърхността, не се тормозят да се потопят по-надълбоко.

Място като „ читАлнЯта “ сплотява всички в столицата – дребните и огромни, хора от България и чужбина, споделя още Моника и добавя: „ читАлнЯта е инфоточка в сърцето на София, в Градската градина, и наши гости са най-прекрасните хора – читатели на библиотеката, които с искра в очите и боязън идват да си вземат нови книги, както и туристи от целия свят – любопитни, любознателни и заредени с авантюристичен дух.

Разказваме за кирилската писменост на всеки втори и историите провокират подобен възторг; следват въпроси, както свързани с историческото ни минало, по този начин и „ Как се написа името ми? Еха! “ и в общи линии се получава един радостен урок (междувременно са пристигнали още туристи), съпроводен с доста смешки и траял към час. “

Едно от най-хубавите неща, които Моника вижда са децата и родителите, които взимат дружно книгите и ги разискват. „ Имам една обичана история, която все описвам тук и там. Има едно семейство, което ни посещава всяка събота – майка, татко и дребният им наследник, който към момента не може да чете, само че самичък избира коя детска книга да заемат.

Веднъж бащата остана да преглежда някои заглавия в „ читАлнЯта “, до момента в който майката и малчуганът излязоха извън, настаниха се на една скамейка и започнаха определената преди малко книга. След половин час той се върна и съобщи, че към този момент са я прочели и ще си избира друга.

Попитах го дали му е харесала, а той напълно индиферентно ми отвърна: „ Не, не е добре написана “ и продължи с работата си. Малък критик.

В следствие разбрах, че с майка му са коментирали книгата, разискали са я от-до и подобен е бил изводът му. Впечатли ме разговорът и усилието освен една приказка да бъде прочетена, а и по-късно да се направи опит тя да бъде оценена, да се приложи сериозна мисъл. “

Според Моника има две книги, които да дадем на децата ни – и това са „ Пипи Дългото Чорпапче “ и „ Алиса в Страната на чудесата “. „ Нека има игри и завършения “, споделя тя.

Моника споделя още, че общуването ни с литературата оставя следата си в нас: „ След всяка последваща книга човек се трансформира, разговарял е с един от дълго време отишъл си човек посредством това писмо, прекосило времето и той към този момент е различен.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР