Възнагражденията във високотехнологичната индустрия се увеличават с невиждан темпРазходите за

...
Възнагражденията във високотехнологичната индустрия се увеличават с невиждан темпРазходите за
Коментари Харесай

5000 лева средна месечна заплата получават работещите в аутсорсинг сектора

Възнагражденията във високотехнологичната промишленост се усилват с невъобразим ритъм

Разходите за заплати в аутсорсинг промишлеността у нас през 2021 година са се нараснали приблизително с 22% на чиновник и общата им стойност възлиза на 2.1 милиарда евро, осведоми. Компаниите от бранша през миналата година са формирали 11.4% от общите разноски за заплати в българската стопанска система, спрямо 9.4% през 2020 година. Осигурителните вноски в бранша следват наклонността на разноските за заплати и възлизат на 8.6% от общия размер на националната стопанска система. Това демонстрира годишният отчет за развиването на промишлеността на Асоциацията за нововъведения, бизнес услуги и технологии (AIBEST), направен взаимно със SeeNews.

Среден приход от чиновник

През 2021 година растежът на оперативните доходи изпреварва растежа на заетостта за четвърта поредна година, което още веднъж води до нарастване на междинния доход от чиновник. Средният годишен приход от чиновник в бранша на аутсорсинга възлиза на 40 828 евро през 2021 година по отношение на 37 322 евро през 2020 година

 Снимка 597359

Източник: AIBEST

На равнище подсегмент, аутсорсингът на процеса на познания (КРО) записва най-силен годишен растеж (18,5%), като годишните приходи там доближават 42 964 евро. В аутсорсинга на IT услуги (ITO) и разработки и изследователска активност (R&D), както и във всички други подсегменти в областта на изнесените бизнес услуги (ВРО), като се изключи гласово-базираните изнесени бизнес услуги (VBPO) - колцентрове, междинният доход на чиновниците са се нараснали при темпове, вариращи от 17,9% в аутсорсинга на дейностите по асортимент и ръководство на човешките запас (HRO) до 4,9% в R&D.

Средните разноски за заплати на един чиновник

за 2021 година доближават 23 826 евро годишно. За съпоставяне през 2020 година сумата е била 21 971 евро. Сумата се усилва за всеки един от подсекторите, като най-висока е в аутсорсинга на разработки и изследователска активност - 33 060 евро, следвана от аутсорсинга на IT услуги 28 810 евро, аутсорсинга на финансови услуги - 26 026 евро и аутсорсинга на процеса на познания 25 675 евро.

 Снимка 597411

Източник: AIBEST

Секторът ще има потребност от от ден на ден чиновници

През 2021 година ангажираните в аутсорсинг бранша наброяват над 89 000 души, което е нарастване от съвсем 10 000 чиновници в границите на една година. Очакванията са заетостта в аутсорсинг промишлеността да продължи да се усилва с ритъм от към 8% годишно. Това значи, че през актуалната година секторът ще открие над 7000 нови работни места, а през 2023-а от още над 7800 души. Така в идващите четири години общата претовареност в бранша на изнесените услуги ще доближи 120 000 души. Според разбора, единствено в област Пловдив през идващите три до пет години ще бъдат наети 5000 нови чиновници.

Кои ще са най-търсените умения?

Към 2022 година, съгласно профилираните тържища за работа, най-търсените механически експерти в България са в областите на backend разработка, последвани от frontend развиване и инфраструктура, в това число киберсигурност и инженеринг на бази данни. Други полета с огромно търсене на квалифицирани експерти са мениджъри планове, бизнес анализаторите, мениджърите " Качество ", fullstack девелъпъри, а също и експерти по машинно образование на изкуствен интелект.

Що се отнася до говоримите езици най-търсени в аутсорсинг бранша са британският, немският и френският език.

Като за езиците за програмиране, максимален брой свободни работни места има за експерти с SQL познания, последвани от JavaScript, Java и Python.

 Снимка 597360

Източник: AIBEST
Източник: dunavmost.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР