Дунапренки с мармалад – 4 яйца, чаша захар, бурканче мармалад и става голямата вкусотия! Виж колко е лесно:
Във всеки килер или мазе залежава бурканче домакински мармалад или сладко – от дълго време подарен от някоя вуйна или баба, които цяло лято се изтрепват да затварят зимнина. Е, през днешния ден имаме за вас превъзходен мотив да разровите бурканчетата в килера, тъй като намерихме рецептата на чуден сладкиш с мармалад !
За дунапренките , както избрахме да ги назовем, ви трябват тривиални артикули за кекс.
Резултатът обаче е вкусно, меко чудо, което върви отлично и с кафенце, и с чай, и с чаша прясно мляко. Ето и рецептата за най-вкусните дунапренки с мармалад :
Дунапренки с мармалад
Продукти:
4 яйца
1 ч.ч. захар
1 к.ч. олио
1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.л. сода
1 отново.ванилена захар
2 ч.ч. брашно
1 бурканче мармалад
шепа орехи
Приготвяне:
Разбийте яйцата със захарта и ванилията до бухнал крем. На тънка струйка прибавете олиото, разбърквайки. Прибавете киселото мляко с угасената в него сода и започнете да прибавяте последователно брашното, бъркайки с тел.
Сместа би трябвало да остане пухкава и въздушна. Намажете с масло тавичка с размер 32х25 см (приблизително), поръсете леко с брашно и изсипете вътре половината от тестото. Изпечете пласта в загрята на 170 градуса фурна до подготвеност (до суха клечка). Извадете сладкиша, намажете щедро с мармалад (може и от шипки, ябълки, кайсии), поръсете със счукани орехи и залейте с останалото тесто. Допечете до суха съчка.
Щом се охлади, нарежете на ромбове и поръсете дунапренките с пудра захар.
Да ви е сладко!




