Във време, когато доверието в институции и авторитети все по-често

...
Във време, когато доверието в институции и авторитети все по-често
Коментари Харесай

Отец Стилиян от Асеновград – когато вярата не се продава, а се дарява с душа

Във време, когато доверието в институции и престижи все по-често се разклаща, има хора, които припомнят, че положителното към момента живее измежду нас – безшумно, без фанфари, само че с голяма мощ. Един от тях е отец Стилиян от Асеновград – духовник, татко на три деца, човек с огромно сърце и още по-голяма религия.

Наричат го „ свещеник-безсребреник “ – не тъй като звучи красиво, а тъй като на процедура отхвърля заплащане за служението си. За него вярата не е поминък, а задача. Работно време? Такова няма. Отец Стилиян е разполагаем от 6 сутринта до 11 вечерта, не за пари, а поради дълг – към Бога, хората и себе си.

Таня Вълкова от Асеновград споделя с признателност историята за това по какъв начин отецът откликнал на покана да отслужи празника „ Свети дух “ в село Орешец. Вместо да сложи условия, отец Стилиян дошъл с персоналния си автомобил, отслужил литургията, осветил курбана и... отказал всякакво възнаграждение. „ Неговият труд е подарък. Безценно човешко наличие, което оставя диря “, написа тя.

Под поста ѝ други хора също изричат благодарност. Майки описват по какъв начин е оказал помощ на децата им в Неделното учебно заведение „ Благонравие “ – място, където се възпитават полезности, а не се натрапва доктрина. Жени и мъже споделят по какъв начин е бил до тях в най-трудните им моменти, без да желае нищо в подмяна, с изключение на... да повярват още веднъж в себе си.

Истината е, че такива хора не се нуждаят от скулптури. Те живеят във вярата, която връщат на другите. В добротата, която разпалват. В увереността, че има кой да те изслуша, когато всички други са се отдръпнали.

Отец Стилиян не е просто нравствен лидер. Той е стожер на истината и вярата в едно време, което постоянно не помни какво значи да бъдеш просто Човек.

И до момента в който го има, България в действителност има късмет да пребъде. Не тъй като всичко е наред, а тъй като има такива, които безкористно работят всеки ден, с цел да ни приближат до това, което ни прави хора.

Ето какво написа Таня Вълкова във Фейсбук:

Искам да благодаря на един млад мъж, татко на три прелестни деца, посветил се на това, да бъде духовник! Свещеник - безсребреник, единствен подобен, който съм срещала! Отец Стилиян! Работно време? От 6 сутринта до 11 вечерта! Няма да изброявам какво прави отец Стилиян за града ни за църквата, за децата ни, които посещават неделното учебно заведение " Благонравие "!

Синът ми Илиан, фамилията му, родственици и другари всяка година на празника " Свети дух " вършат курбан на параклиса в село Орешец. Хубава традиция. Поканиха отец Стилиян да направи работа за празника и да освети курбана. Въпреки своята претовареност, отецът почете поканата и направи хората от селото и гостите да усетят духа на този свят ден! Всички са доста удовлетворени и щастливи от това! И когато е трябвало да му се заплати, отец Стилиян отказал изрично! Нищо, че е отишъл със личната си кола, отделил време, положил труд! И това не е изолиран случай, а негов метод на работа!

БЛАГОДАРЯ ТИ, ОТЕЦ СТИЛИЯН, БЪДИ БЛАГОСЛОВЕН ТИ И ПРЕКРАСНОТО ТИ СЕМЕЙСТВО! Докато има такива духовни водачи, България ще пребъде!
Източник: glasnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР