Във връзка с наблюдаваното покачване на цените на твърди горива

...
Във връзка с наблюдаваното покачване на цените на твърди горива
Коментари Харесай

КЗК следи цените на пелетите и дървата за огрев

Във връзка с следеното повишаване на цените на твърди горива през последните две години и потребността от интервенция на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) с оглед пълномощията си, Комисия за защита на конкуренцията стартира изследване на всички данни и фактори, обуславящи следения растеж на цените в бранша, оповестиха от антимонополната комисия.

Повишаване на цените на твърди горива – пелети и дърва за огрев, в реалност се следи преди началото на всеки отоплителен сезон. Ръстът на цените би могъл да съставлява нарушаване на Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК) единствено в случай че не се дължи на пазарните процеси, а е резултат от в съгласие или координирано държание на пазарните участници или на антиконкурентни практики на дружество с господстващо или монополно състояние. В този смисъл, даже цената да е висока и спекулативна, то нарушаване на Закон за защита на конкуренцията би било налице само в горепосочените случаи.

В рамките на своите пълномощия, Комисията следи пазара на твърди горива за съществуване на антиконкурентно държание от страна на стопанските субекти с оглед обществената значителност на бранша. Предвид това, както и според получен към края на 2021 година сигнал, бе осъществено авансово изследване във връзка със подозрения за изкуствено основаване на недостиг и повишаване на цените на пелети за отопление през есента на 2021 година спрямо цените през 2020 година, Комисията изиска забележителен размер информация както от Изпълнителната организация по горите (ИАГ), по този начин и от редица търговци и производители на пелети за интервала от началото на 2020 година до края на 2021 година
В рамките на предварителното изследване се откриха редица условия, които свидетелстват за понижено предложение на пелети и съществуване на справедливи аргументи за повишение на тяхната цена в страната през есента на 2021 година, в съпоставяне със същия интервал на миналата година. Най-общо тези фактори се показват в понижено предложение на дървесина, увеличение на разноските за произвеждане на пелети, в това число цената на електрическата сила за икономически потребности, експорт на забележителна част от създадената продукция и не на последно място сезоннност на търсенето, предлагането и потреблението на пелети и дърва за огрев.

От получените данни се откри, че пелетите и дървата за огрев са сезонни артикули, чието търсене се предопределя от потреблението и нараства с приближаване на отоплителния сезон. Освен това, според полученото от Изпълнителна организация по горите мнение, за интервала от 2018 година до 2020 година се следи наклонност на забележителен спад на общото количество добита дървесина от към 17%. Месечните данни в справките за превозена дървесина от краткотраен склад с първоначални транспортни билети към 31.08.2022 година на ИАГ свидетелстват, че за първите четири месеца на 2021 година добитите и превозени количества са близки по стойности по отношение на същия интервал на миналата година, като от м. май 2021 година се следи ежемесечен нищожен растеж за подобен интервал от 2020 година, които от своя страна са незадоволителни за компенсиране на насъбрания по-нисък рандеман за предходните години.

 

От друга страна, според Справките на ИАГ, до м. август 2022 година се следи 20% растеж в количеството добита дървесина по отношение на същия интервал на 2021 година Този растеж би следвало да компенсира открития дефицит на добита дървесина, а от там и предлагането на пазара. Този резултат би следвало да се отрази както на предлагането на количествата дърва за огрев, по този начин и при производството на пелети, т.к. дървесния материал е съществена суровина за тяхното произвеждане.
Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР