Върховният административен съд отхвърли искането на Лукойл Нефтохим Бургас“ АД

...
Върховният административен съд отхвърли искането на Лукойл Нефтохим Бургас“ АД
Коментари Харесай

ВАС отхвърли искането на „Лукойл“ за спиране на дерогацията

Върховният административен съд отхвърли настояването на „ Лукойл Нефтохим Бургас “ АД за прекъсване на осъществяването на Заповед на министъра на стопанската система и промишлеността, обвързвана със Закона за компенсиране на разноските на потребителите за превоз (ЗКРПТ), оповестиха от съда.

Административното дело е формирано пред Върховен административен съд по тъжба на „ Лукойл Нефтохим Бургас “ АД против Заповед № РД-16-33/15.01.2024 година на министъра на стопанската система и промишлеността и е поискано прекъсване осъществяването й. Наведени са изказвания, че сдружението в законоустановения период, съгласно наредбите на Закона за компенсиране на разноските на потребителите за превоз е подало декларация за дължима сума по вноска за декември 2023 година и показва, че я е изплатило в цялостния й размер. Поддържа, че без значение от горното е било поканено да предекларира дължима вноска и да доплати излишък от сумата за месец декември 2023 година, съгласно откритото в обжалваната заповед. При тези данни жалбоподателят обосновава настояването си с събитието, че в случай че не бъде спряно осъществяването на заповедта, предвид на поканата за предеклариране на дължимата вноска, за него съществува действителен риск да бъде публикуван акт за определяне като дължима спомагателна вноска в размер на 24 584 167 лв. за декември 2023 година, което ще аргументи на сдружението забележителна и мъчно поправима щета в посочения размер. По тези съображения „ Лукойл Нефтохим Бургас “ АД желае прекъсване на осъществяването на обжалвания административен акт.

Съгласно закона настояването за прекъсване осъществяването на заповедта би трябвало да е стимулирано с действителната опция за настъпване на имуществена или неимуществена щета за жалбоподателя, която при изискванията на алтернативност може да е забележителна или мъчно поправима. В съответния случай жалбоподателят не сочи доказателства, обосноваващи тезата му за съществуване на предпоставките за прекъсване на осъществяването на общия административен акт (заповедта).

Съобразно претекстовете за приемане на Закона за компенсиране на разноските на потребителите за превоз, РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2022/1854 на Съвета от 6 октомври 2022 година по отношение на незабавна интервенция за справяне с високите цени на силата не покрива напълно хипотезата, касаеща българския пазар и по – съответно преработката и рафинирането на петрол с генезис Русия. Общественият интерес се обосновава с събитието, че вноските според чл.3, ал.1 ЗКРПТ ще се събират Фонд " Сигурност на електроенергийната система ".

Приоритетният публичен интерес се свърза и с разходването на тези вноски, които целят да компенсират потребителите за превоз. В удостоверение на горното е признатото от Министерски съвет Решение № 18 от 15.01.2024 година одобрение на Програма за финансова поддръжка на физически лица за превоз по член 8, алинея 1 от Закона за компенсиране на разноските на потребителите за превоз, която е създадена за да се смекчат икономическите последствия върху фамилиите, които в интервала от 01.12.2023 година до 29.02.2024 година включително са получавали месечни помощи за дете до довеждане докрай на приблизително обучение, само че не повече от 20-годишна възраст по реда на член 7 от Закона за фамилни помощи за деца. С този избор се цели да се добави пакета от подкрепящи ограничения, ориентирани към фамилиите, отглеждащи деца. При вземане предвид с уязвимостта на тези фамилии и високата степен на взаимозависимост на децата от гарантиране на по-добри условия за живот и развиване, оказването на поддръжка по програмата ще има удобен резултат върху общото богатство на фамилиите.

В случая отбраната на частния интерес на жалбоподателя не може да бъде опълчена на публичния интерес, защото актът охранява извънредно значими публични връзки.

Отделно от горното, видно от наредбата на член 7, ал.1, изр. 2 и 3 две са изпълнителните учредения – декларация по чл.6, ал.1, т.1 ЗКРПТ или при положение, че не е подадена декларация акт за определяне на взимане, който се издава от ръководителя на Фонд „ Сигурност на електроенергийната система ".

Тричленният състав на Върховен административен съд приема, че в тази ситуация не са налице кумулативни условия, че осъществяването на заповедта би предизвикало забележителна или мъчно поправима щета на „ Лукойл Нефтохим Бургас “ АД и съществуването на нови условия, зародили след постановяване на оспорения акт.

Определението по административно дело № 1239 от 2024 година предстои на обжалване с частна тъжба пред петчленен състав на Върховен административен съд.

Делото следва да се прегледа всъщност.


 

FaceBookTwitterPinterest
Източник: tribune.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР