Въпросът застрашава ли Унгария функцонирането на Шенгенското пространство с решението

...
Въпросът застрашава ли Унгария функцонирането на Шенгенското пространство с решението
Коментари Харесай

Доц. д-р Светла Бонева: Унгария няма да изпадне от Шенген, но ще има звучен скандал

Въпросът заплашва ли Унгария функцонирането на Шенгенското пространство с решението за облекченията на визите би трябвало да бъде прегледан в няколко значими подтекста, а освен в подтекста на политиката на Унгария и в частност на Виктор Орбан. Трябва да бъде прегледан и в подтекста на нуклеарната енергетика и плановете на Унгария за строителство на два нови атомни реактора, строени от “Росатом ". Друг значим подтекст е председателството на Унгария на Съвета на Европейския съюз и неговите цели. И какво прави Унгария по време на председателството? Това сподели за предаването “България, Европа и светът на фокус " по Радио “Фокус доцент доктор Светла Бонева, декан на факултет Международна стопанска система и политика в УНСС, учител в катедра " Международни стопански връзки ". Тя е пресдседател на Обществения съвет към парламентарната Комисия по въпросите на Европейскя съюз, Шенгенското пространство и еврозоната в 49-ото национално заседание, ръководител на Обществения съвет към Комисията по Европейските въпроси и надзор на европейските фондове в 47-ото Народно заседание.

 По думите й Унгария има национална стратегия за емиграция, която дава право на жители от 7 страни да имат тази карта и да влизат с омекотен режим на унгарска територия, за работа със фамилиите си. Това са Сърбия, Украйна, Босна и Херцеговина, Северна Македония, Черна гора, Молдова и Русия. “Това, което тревожи европейските депутатите и особеното при тази карта е, че няма квоти и ограничавания, които да бъдат посочени. Външният министър на Унгария Петер Сиярто разгласи, че този тип позволения подлежат на прецизен надзор и той ще даде на Европейска комисия цялата информация за това. Въпросът е какъв брой тъкмо жители на тези страни ще влязат в Унгария. Тук интерес съставляват жителите на Руската федерация, които биха попаднали в тази стратегия и биха влезнали в Европейски Съюз. Говори се, че те могат да усилят съветската шпионска мрежа в Европейски Съюз, това  казват недоволните европейски депутати в позиция, изпратена до Урсула фон дер Лайен ", акцентира доцент доктор Светла Бонева.

" Европейските депутати насочат предложение към Европейската комисия тя да премисли своите решения и в границите на нейните пълномощия  да ограничи признаването на визите издадени от Унгария. Призовават и други страни от Шенгенската зона да не признават визите, издадени от Унгария на жители на Русия и Беларус. Европейска комисия е подхванала ограничения и Унгарската страна би трябвало да даде пояснения. Кои от процедурите са от национална подготвеност от държавите-членки и до каква степен Европейска комисия може да желае позиции от Унгария, да желае информация и е в цялостното си право да постанова надзор ", означи доцент Бонева.

По думите й има аргументи, заради които Унгария е подхванала това деяние. " Едно от тях е нуклеарната стратегия на Унгария за мирни цели, рандеман на електрическа сила и плановете на Унгария за строителство на нови атомни реактора. В Унгария сега има 4 работещи реактора и се строят 2 нови съветски. Официална информация от Унгария  гласи, че 12,4 милиарда $ ще костват двата нови реактора, от които Русия обезпечава 10 милиарда под формата на заем, а Унгария останалите. Тази сума би трябвало да бъде изтъргувана и евентуално това е една част от пакета съглашения, които са реализирани сред Унгария и Руската федерация. Обяснението на Унгария е, че това ще облекчи съветските специалисти, които ще идват в Унгария за градежа на реакторите на АЕЦ ", изясни доц- доктор Светла Бонева.

Недоволството на депутатите в Екологичен потенциал е ескалирало и те не желаят това да се случва, тъй като в Шенгенското пространство ще се движат тези съветски жители, които ще влязат в Унгария по този метод и тук има съществени опасения, че част от тях ще бъдат внедрени в съветска шпионска мрежа в Европейския съюз. На равнище евродепутати се приказва за такива неща, т.е., навлизаме към този момент в едни други територии, че някой или нещо заплашва Шенген и изобщо сигурността в Европейски Съюз, постигнатите в историята на европейската интеграция договорености, достижения, като зоната Шенген и така нататък   “Аз не мисля, че Унгария ще изпадне от Шенген, само че ще има гласовит скандал. Ако това се случи, Европейският съюз си дава сметка, че стартират процеси на дезинтеграция в Европейския съюз. Брекзит е явен, имаше и други страни, които бяха на път, само че се стопираха по някакъв метод тези процеси. Другата забавна причина е председателството на Унгария и неговите цели. В началото на юли Орбан посети Москва и се срещна с Путин, това се случва във време, в което Унгария ръководи Европейски Съюз и нейният министър-председател отива в Русия. Интересни са седемте целта на унгарското председателство - Унгария предлага подсилване на отбранителната политика на Европейски Съюз, и Орбан отива в Русия. Второ, Унгария предлага развиване на политиката за разширение на Европейски Съюз учредена на заслуги. И преди да отиде в Москва Орбан посети Зеленски в Киев. Третият приоритет е секване на противозаконната миграция, има и други, само че тези три са най-важни в подтекста на тематиката, за която приказваме ", заключи доцент доктор Светла Бонева.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР