В условия на криза на първа линия са повече жени

...
В условия на криза на първа линия са повече жени
Коментари Харесай

Вицепрезидентът: Специални фондове и мерки за най-уязвимите ще ни помогнат да се справим с кризата

В условия на рецесия на първа линия са повече дами поради специалностите си, сочи интернационалната статистика. Специални фондове и ограничения в поддръжка на най-уязвимите и за превъзмогване на неравенствата сред мъжете и дамите ще ни оказват помощ да се оправим с рецесиите, подбудени от пандемията. Това предложи вицепрезидентът на проведената от нея онлайн конференция „ Невидимата пандемия на неравенствата “, в която се включиха 28 посланици и представители на дипломатически задачи в България. Към обичайния формат на постоянни срещи с дами посланици, който вицепрезидентът утвърди, се причислиха и мъже дипломати.

Във фокуса на срещата бяха проблемите, които пандемията слага пред дамите и децата, и вероятните решения за справяне с следствията. В полемиката взе участие и представителят на УНИЦЕФ в България Джейн Муита. Конференцията беше и във връзка 10 декември – Международен ден на човешките права, и 25 ноември – Международен ден за елиминиране на насилието над дами.

Вицепрезидентът дефинира като пандемия „ призрак “ следствията от ковид – от стремително задълбочаване на неравенствата до нарастване на домашното принуждение. За тази рецесия не се приказва задоволително, само че тя е с доста тежки и продължителни последици. „ Трудно ще намерим лесната, бърза и ефикасна ваксина, с цел да се оправим с всичко това. Но не можем да се задоволим единствено с констатации, нужни са дейности. Политиките би трябвало да имат съответно изражение, а не да се преписват механично от документ в документ “, уточни.

Участниците в срещата бяха безапелационни, че актуалната рецесия задълбочава към този момент съществуващи проблеми, само че ражда и нови. Последствията не са идентични за всички – още веднъж най-потърпевши са най-уязвимите, преди всичко дамите и децата. Бедност, оттегляне от воювани с десетилетия права – достъп до обучение и опазване на здравето, икономическа равноправност на дамите, достъп до взимане на решения, цифрово неравноправие, сериозен растеж на домашното принуждение – проблемите, които споделиха дипломатите от Европа, Америка, Азия и Африка, са общи за всички страни. Поставени бяха и въпросите за положението на дамите и деца-бежанци и на малцинствата.

В редица страни работят стратегии, ориентирани към съответно подкрепяне на дамите и децата. „ Обмяната на положителни практики е от изгода за всички “, уверена е.

„ В България липсват ограничения, ориентирани особено към дамите. Няма даже статистика какъв брой от новите 300 хиляди безработни са мъже и какъв брой са дами, кои браншове са най-уязвими. Тази информация е нужна, с цел да се подхващат най-подходящите ограничения “, уточни вицепрезидентът Йотова и очерта трендовете в международен мащаб. Очаква се пандемията да усили броя на хората, живеещи в беднотия, с нови към 130 млн., а към 435 млн. дами и деца да живеят с по-малко от 1,90 $ дневно.

Вицепрезидентът посочи, че на първа линия поради специалностите, които извършват, са дамите. „ Образование, опазване на здравето, обществени служащи, болногледачи (почти 80% в народен и международен мащаб), сервитьори, стюардеси, касиери в магазините, фризьори, шивачи. Това са специалности, които не могат да бъдат отдалечени “, уточни. Според изследвания дамите са съвсем два пъти по-уязвими от мъжете да изгубят работата си поради ковид.

В изискванията на изолираност върху дамите падат грижите за фамилията, помощта на децата в ученето, грижата за възрастни хора. Едновременно с това би трябвало да работят от у дома.

Във фокуса на полемиката беше и обезпокоително огромният растеж на домашно принуждение – физическо, психическо и икономическо. „ Мерките против насилието би трябвало да бъдат засилени – от спомагателни места за протекция, до нови благоприятни условия за подаване на сигнали, до специфични фондове за подкрепяне “, уточни вицепрезидентът. Необходимо е да се завишат наказванията и строгото наблюдаване на правораздавателните органи. Изразена беше общата позиция, че основна част от решението на казуса е подобаващото обучение и ангажираността на мъжете.

Участниците в конференцията благодариха на вицепрезидента за ангажираността ѝ с разискваните проблеми. Всички показаха своята увереност, че политиките би трябвало да се вършат с дейното присъединяване и на дамите, тъй като от това зависи и здравината на нашите общества, както уточни. Конференцията приключи с обещанието да продължи, в това число и в по-широк формат.

„ Да не позволяваме физическата отдалеченост да се трансформира в обществена. Пандемията ни сподели какъв брой сме подвластни едни от други и единствено дружно можем да се оправим. Уроците са доста, нека да ги научим “, приключи вицепрезидентът.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР