В УМБАЛ Св. Марина“ – Варна стартира мащабна кампанията за

...
В УМБАЛ Св. Марина“ – Варна стартира мащабна кампанията за
Коментари Харесай

Кампания за откриване на деца с проблеми в растежа стартира в УМБАЛ „Св. Марина“ - Варна

В УМБАЛ „ Св. Марина “ – Варна започва огромна акцията за ранното разкриване и навременно лекуване на положения с проблематичен напредък GROWINFORM. Кампанията, която се организира за първи път в България и е ориентирана към фамилиите в страната, започва в навечерието на интернационалната седмица за детския напредък и ще продължи в идващите 2 години.

Над 2/3 от децата с проблеми в растежа са недиагностицирани, заради слаба осведоменост на общопрактикуващите лекари и родителите, регистрират детските ендокринозолози в „ Св. Марина “. Мобилният екип на доктор Росица Стойчева включва детски ендокринолози и планува да извърши най-малко по две съвещания в градовете Варна, Бургас, Добрич, Силистра, Русе, Разград, Шумен, Търговище, Велико Търново, Габрово и Ямбол. Пилотно са извършени срещи в градовете Русе, Шумен и Разград при които са осъществени прегледи на 79 деца, като при 21 от тях са открити отклонения в растежа. 6 ще бъдат проследени от доктор Стойчева, а 15 са ориентирани за проучвания и доуточняване на диагнозата към УМБАЛ " Св. Марина " във Варна.

Кампанията GrowInform има собствен уебсайт www.growinform.org, както и фейсбук страница. Там родителите могат да открият калкулатор, посредством който след въвеждане на данните за растеж, пол и възраст на детето, могат да видят дали то се развива в норма.

Нарушенията в растежа в случай че не са вродени скелетни болести се демонстрират най-вече след първата и най-много след втората година. От децата с невисок растеж малко над 50% имат някаква болестна причина за това. Останалата част са здрави деца, родени от по-ниски родители.

При болестните нарушавания в растежа най-вече се касае за ендокринни или синдромни болести, не рядко има и съпровождаща по-тежка диагноза –кръвни, сърдечни, нервно-мускулни и други Не инцидентно растежът се назовава прозорец на здравето, означи доктор Веселин Бояджиев – детски ендокринолог в УМБАЛ „ Св. Марина “.
Колкото по-рано се извърши диагностиката, толкоз по-големи са опциите за лекуване, а те към този момент са обилни, поради напредъка на науката спрямо преди 15-20 години.

" Класическият образец са децата с недостиг на производството на растежен хормон. Той се инжектира всяка вечер в организма благодарение на " химикалки " и колкото по-рано стартира това лекуване, толкоз е по-вероятно пациентът да завърши растежа си в границите на това, което генетично му е заложено. Всяко едно отсрочване ще докара до по-слаб краен резултат.

Лечението не е елементарно, защото се прави всекидневно. Минимумът на провеждането му е до момента в който трае растежът, а не дребна част от тези пациенти в не престават с приема и в зрелост, защото хормонът не дава отговор единствено за растежа, а има и значими метаболитни функционалности ", описа доктор Бояджиев.

Дефицитът на растежен хормон се открива с ендокринни стимулационни проби, които се организират в болнични условия, не амбулаторно. Диагностиката изисква най-малко два от тестванията да са с резултат, показващ сходен недостиг, не е задоволителен единствено един тест.

В най-малък брой от случаите става въпрос за приемственост, защото растежният хормон е белтък, който се създава въз основата на генетични кодове. " Възможно е да се касае за изолиран случай на недостиг на растежен хормон, допустимо е и други хормони, които се синтезират в хипофизата да са наранени, всичко е самостоятелно ", разясни доктор Бояджиев.

Около 4000 са диагнозите в медицината, свързани с закъснение в растежа. Те са от групата на редките заболявания. Дефицитът на растежен хормон е единствено една от тях. Лечението на това заболяване е скъпо, само че се поема напълно от Здравната каса. Специалисти ендокринолози упорстват за реимбурсацията и на други лечими болести, които не се повлияват от растежния хормон. Д-р Бояджиев сигнализира също за порочна процедура той да се предписва и за заболявания, при които не оказва помощ, в резултат на което се губят средства за обречени дела. " Трябва преценката за лекуване да се прави от хора, които познават тъкмо тази част на медицината, която е много характерна, защото се касае за в действителност редки болести ", съобщи той.

Третата седмица на септември е отдадена на детския напредък. През този интервал дни на отворените порти се организират в над 30 страни по света под мотото " Децата имат малко време да порастват и цялостен живот да живеят с резултата ". Консултациите по време на тези дни на отворените порти ще се правят гратис, без предварителни записвания и без посоки в авансово посочените медицински заведения. Препоръчително е родителите да разполагат с точни данни за растежа и тежестта на детето.

Ето и датите за безвъзмездни съвещания:

19 септември гр. Бургас, ул. „ Странджа 38 “ против учебно заведение „ В. Априлов “, 13-14 часа, доктор Недялкова, детски ендокринолог
20 септември, гр. Варна
ДКЦ „ Св. Марина “ – кабинет 304 (3 ет.), 12-14 ч.
УМБАЛ „ Св. Марина “ – 501 зала (5 ет.), 10-14 ч.
Детски ендокринолози ВАПЕД
20 септември, гр. Плевен, ДКЦ „ Авис Медика “ 14-16 часа, доктор Халваджиян, детски ендокринолог
21 септември гр. Добрич, ДКЦ 2, комитет 307, доктор Москова, детски ендокринолог,,от 16 и 30 до 17 и 30 часа
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР