Папата призова Индонезия за хармония в многообразието и борба с екстремизма
В сряда прикани Индонезия да извърши обещанието си за „ естетика в многообразието “ и да се бори с религиозната назадничавост , до момента в който задаваше непоколебим темп на 11-дневното си пътешестване в четири страни из тропическата Югоизточна Азия и Океания, което ще бъде тестване за неговата устойчивост и здраве, оповестява „ Асошиейтед прес “.
Франциск имаше претрупан първи цялостен ден в Индонезия, като се срещна с отиващия си президент Джоко Уидодо и други индонезийски управляващи в президентския замък, а следобяд поздрави католически свещеници, монахини и семинаристи в основната катедрала на Джакарта. Пусъкът гръмна, когато Франциск се причисли към Уидодо на верандата на двореца дружно с новоизбрания президент Прабово Субианто. Маршируващ оркестър, строени бойци и деца в обичайни индонезийски дрехи посрещнаха първия папа на посещаване от 35 години насам.
В изявлението си пред индонезийските управляващи Франциск съпостави човешкото разнообразие на страната със 17 000 острова на архипелага . Той сподели, че всеки от тях способства с нещо характерно, с цел да се образува „ превъзходна мозайка, в която всяка плочка е незаместим детайл в основаването на огромно автентично и скъпо произведение “ . И въпреки всичко папа Франциск предизвести, че това многообразие може да се трансформира и в източник на спорове . Това беше явна отпратка към епизодите на назадничавост, които се развихриха през последните години в Индонезия, както и към по-широката угриженост за споровете, вилнеещи по целия свят. Франциск изтъкна:
„ Този умен и внимателен баланс сред многообразието на културите и другите идеологически визии и идеалите, които утвърждават единството, би трябвало непрестанно да се пази от дисбаланс . “
Политическите водачи, продължи той, би трябвало да играят особена роля, само че също по този начин увери Уидодо в уговорката на Католическата черква за усилване на междурелигиозния разговор. И бе безапелационен:
„ Това е належащо за посрещането на общите провокации, в това число това за противопоставяне на екстремизма и нетолерантността, които посредством изкривяване на религията се пробват да наложат своите възгледи, употребявайки машинация и принуждение. “
В районен проект вътрешният спор в Мианмар принуди повече от 700 000 рохинги да избягат в Бангладеш , където хиляди избягаха от пренаселени лагери, изпълнени с принуждение, в страни, в това число Индонезия. Франциск се срещна с най-малко един емигрант от племето рохинга при идването си във вторник в резиденцията на Ватикана в символ на поддръжка за това бежанците да бъдат одобрявани, а не отхвърляни .
В по-далечна вероятност Индонезия от дълго време е мощен покровител на палестинците и държавното управление постоянно осъжда войната на Израел в Газа . Уидодо благодари на Франциск за поддръжката на Ватикана за палестинците от началото на войната.
„ Войната няма да донесе изгода на никого, войната ще донесе единствено страдалчество и бедност на елементарните хора “, съобщи Уидодо и добави:
„ Затова дано да честваме разликите, които имаме. Нека да се приемем взаимно и да засилим толерантността, с цел да изпълним мира, да осъществяваме един по-добър свят за цялото човечество “.
Франциск дойде в Джакарта във вторник, с цел да даде началото на най-дългото, най-далечното и най-трудното пътешестване в своя понтификат поради безбройните му здравословни проблеми . На 87 години той употребява инвалидна количка, има постоянни пристъпи на бронхит и е претърпял голям брой интервенции поради чревни проблеми.
До края на пътуването на 13 септември Франциск ще е прелетял 32 814 км (20 390 мили), с цел да посети Индонезия, Папуа Нова Гвинея, Източен Тимор и Сингапур – едно от най-дългите папски пътувания в историята във връзка с дните на път и изминатите дистанции.
В сряда Франциск изглеждаше в добра форма и въодушевление, даже когато дълго време стоеше, с цел да поздрави индонезийската държавна делегация и да изслуша химните на двете народи. По време на формалните си думи той пусна смешка, която провокира смеха на Уидодо и тълпата, като похвали относително високата раждаемост в Индонезия и в същото време изрази страдание, че на Запад „ някои избират котка или малко куче “ . Въпреки това квалифицираните бележки на Франциск бяха по-кратки от нормалното, евентуално за да му се спести напрежението от дългото говорене .
В Индонезия Франциск се стреми да поддържа католическата общественост , която съставлява едвам 3% от популацията, наброяващо към 275 млн. души , като в същото време се надява да насърчи по-тесни връзки със страната, в която живее най-голямото мюсюлманско население .
Акцент в първата спирка на Франциск ще бъде присъединяване му в четвъртък в междурелигиозна среща в емблематичната джамия Истиклял в Джакарта с представители на шестте публично приети в Индонезия религии: ислям, будизъм, конфуцианство, индуизъм, католицизъм и протестантство .
Въпреки че Франциск желае да подчертае традицията на Индонезия за религиозна приемливост , имиджът на страната като умерена мюсюлманска нация е подкопан от прояви на назадничавост. През 2021 година войнстваща ислямска двойк а се взриви пред претъпкана католическа катедрала на индонезийския остров Сулавеси по време на месата на Палмова неделя , ранявайки минимум 20 души.
„ Амнести Интернешънъл “ изрази вяра, че визитата на Франциск ще насърчи прекратяването на деянията на назадничавост и дискриминация против малцинствените групи и ще насърчи зачитането на религиозната независимост , която е залегнала в конституцията на страната.
В изказване Amnesty отбелязва, че от януари 2021 година до юли 2024 година са регистрирани минимум 123 случая на назадничавост, в което се включва отменяне, затваряне или разрушение тук-там за поклонение и физически набези. Твърди се, че причинителите са били от разнообразни среди, в това число държавни чиновници, поданици и публични организации.
„ Посещението на папата има значима роля за поощряване на Индонезия да постави завършек на нетолерантността и дискриминирането против всички малцинствени групи. Свободата на вероизповеданието е право, предпазено от индонезийската конституция “ , съобщи Усман Хамид, изпълнителен шеф на „ Amnesty International Indonesia “.
В следобедните часове Франциск се среща с индонезийски духовници и монахини в катедралата „ Дева Мария на Успението “ в Джакарта за обичайния си привет към локалната черква. В Индонезия се намира най-голямата католическа семинария в света и тя от дълго време е главен източник на свещеници и монахини за Католическата черква , макар че през днешния ден броят им не е в крайник с повишаването на общото католическо население .
Азия , дружно с Африка , от дълго време се счита за бъдещето на Католическата черква, защото броят на кръстените вярващи и на мъжете и дамите, които вземат решение да станат свещеници или монахини, пораства, до момента в който в дългогодишни католически бастиони като Европа и Америка техният брой понижава .
Въпреки че Индонезия никога не може да се конкурира с Индия или преобладаващо католическите Филипини във връзка с общия брой кръстени католици или свещеници, броят на мъжете, които се образоват за свещеници, продължава да пораства, до момента в който броят на семинаристите в Азия като цяло стартира да се изравнява или даже да понижава през последните няколко години.
Според статистиката на Ватикана към 31 декември 2022 година, последната година, за която има налични данни, в Индонезия е имало 5903 католически свещеници при население от 8,29 млн. католици. През 2022 година в Индонезия е имало 1024 семинаристи спрямо 3777 през 2017 година
Ивайло Мирчев: “Златния мочур ” на Граничен контролно-пропусквателен пункт “Капитан Андреево ” продължава да се цялостни