Виктор Орбан заплаши да противодейства на санкциите срещу Русия
По-рано през днешния ден Унгария още веднъж отсрочи подновяването на глобите на Европейски Съюз против Русия , като в последния миг насочи искане към Украйна да отвори още веднъж тръбопроводите си и да разреши на съветския газ да минава през континента, осведоми.
„ Сега въпросът за удължение на глобите е на дневен ред, аз натиснах ръчната спирачка и помолих европейските водачи да схванат, че това не може да продължава. Унгария не може да бъде накарана да заплаща цената на глобите в такива размери, “, съобщи министър-председателят Виктор Орбан в ефира на държавната радиостанция „ Kossuth “.
Коментарите на Орбан бяха отправени минути преди високопоставените лица да се срещнат в Брюксел , с цел да се опитат да препотвърдят огромния пакет от наказания на Европейски Съюз, ориентирани против Русия, които съществено лимитират търговията на страната и замразяват съвсем 200 милиарда евро от нейните държавни активи. Според регламента всички 27 страни от Европейски Съюз би трябвало да възобновяват глобите на всеки шест месеца.
Гневът на унгарския водач е ориентиран към неотдавнашното преустановяване на съглашението сред Москва и Киев за опазване на евтиния съветски газ в Европа . Орбан и словашкият министър-председател Роберт Фицо настояват разпалено, че загубата на доставките ще има тежки последствия за енергийните разноски и сигурност на техните страни. Украйна обаче изрично отхвърля да възобнови съглашението, а Европейски Съюз успокоява, че елементарно могат да бъдат обезпечени други източници на гориво.
Настоящото изказване на Орбан незабавно беше възприето като смяна в метода му, защото преди време той твърдеше, че Европейски Съюз би трябвало да изчака да види какво ще направи избраният отново водач на Съединени американски щати Доналд Тръмп във връзка с глобите против Русия , преди да възобнови своите. Тръмп обаче ненадейно заплаши Владимир Путин с нови наказания, по тази причина унгарският министър председател насочи вниманието си към Украйна.
„ Украинците, макар че е в техен интерес да наложат наказания, в този момент си пъхат носа там, където не им е работа и се гаврят с унгарците, даже във връзка с енергетиката, тъй като не разрешават да тече газ от Русия към Унгария, “, сподели още Орбан.
Tрима дипломати , осведомени с договарянията за глобите, пожелаха да застанат анонимно пред кореспондент на медията, признаха, че към момента чакат Орбан в последна сметка да размишления и да даде зелена светлина за повторното налагане на глобите против Русия. По техни думи това може би ще се случи още в понеделник , когато външните министри ще заседават в Брюксел . Както е известно, водачите разполагат със период до идващия петък, с цел да реализиран съглашение по този въпрос.
Понеделник ли е огромният ден?
Един от пратениците на Европейски Съюз , който също пожела анонимност , с цел да разиска свободно полемиките на високо ниво, които обичайно се организират при закрити врата, също предвижда, че подновяването на глобите от страна на Унгария ще бъде факт в понеделник, макар че страната изрази „ запаси “ по време на подготвителните срещи.
„ Те обичат драмата, “, пошегува се пратеникът.
Дневният ред за срещата, която ще се организира в понеделник, демонстрира, че Унгария към момента не е посочила изрично какво ще направи. Дипломатите одобряват това като позитивен знак , а точно индикация, че Орбан не е споделил на своите чиновници да наложат дефинитивно несъгласие на подновяването на глобите.
Тази седмица връзките сред Орбан и Тръмп се наблюдават от близко в Брюксел, като водачите желаят да видят по какъв начин унгарският водач ще се опита да се възползва от идеологическия си съдружник в Белия дом. От сряда насам политиците, които са последователи на по твърдия и нападателен политически метод, се стремят да се възползват от язвителния метод на Тръмп към Путин при започване на мандата му, призовавайки Унгария да отстъпи.
„ Надявам се, че държавното управление на Унгария е разтълкувало вярно посланието на президента на Съединени американски щати, “, разяснява през вчерашния ден полският външен министър Радослав Сикорски по време на Световния стопански конгрес в Давос, Швейцария. Той изрази вяра , че Европейски Съюз може да одобри спомагателни пакети от наказания.

