Проф. Стив Ханке: България рискува своята икономическа независимост с еврото
В София се организира конференция, проведена от, отдадена на запазването на българския лев . В полемиката взеха присъединяване одобрени икономисти, финансисти, общественици и народни представители. Сред специфичните посетители беше проф. Стив Ханке, един от най-влиятелните икономисти в света и създател на Института за приложна стопанска система в университета Джон Хопкинс. Той е прочут като „ бащата “ на валутния ръб в България.
„ България вкара валутния ръб през 1997 година, с цел да стабилизира стопанската система си. Този механизъм работи сполучливо и до през днешния ден, като обезпечава финансова непоклатимост. Отказът от лв. ще значи загуба на надзор върху паричната политика на страната, “ акцентира проф. Ханке по време на своето изявление. Той добави, че прекосяването към еврото носи обилни опасности и че „ без национална валута България ще загуби един от най-важните си стопански принадлежности за контролиране на финансовата си система “ .
Конференцията беше открита от ръководителя на „ Възраждане “ Костадин Костадинов, който съобщи, че запазването на лв. е въпрос на народен суверенитет и икономическа самостоятелност.
„ Това е свободен и открит конгрес. Това е обща идея за бъдещето на страната. Независимо от разликите сред обособените групи в обществото, належащо е обединяване към една национална цел – запазването на българския лев, “ съобщи Костадинов. Той акцентира, че в случай че България одобри еврото, „ бюджетът на страната ще предстои на утвърждение от Европейската централна банка, което ще значи загуба на народен надзор върху финансите ни “ .
Евродепутатът Станислав Стоянов , който е ръководител на „ Европа на суверенните народи “, също поддържа идеята за отбрана на българската валута.
„ От морална позиция най-демократичният акт би бил референдумът – народът би трябвало да има право да реши дали желае да резервира своята валута. В Европа към този момент има трендове за отбрана на националните валути, а България би трябвало да се възползва от тези уроци “, съобщи Стоянов. Според него доста страни в Европейски Съюз, които не са приели еврото , не престават да развиват своите стопански системи сполучливо.
„ Дания и Швеция са образци за това, че националната валута може да бъде инструмент за непоклатимост и стопански напредък “, добави той.
В края на конференцията беше подписана обща декларация , с която се упорства за:
– Запазване на българския лев като национална валута.
– Провеждане на референдум за участието на България в еврозоната.
– Разработване на различни стопански тактики, които да подсигуряват непоклатимост, без да се жертва финансовата самостоятелност на страната.
– Гарантиране на бистрота и отчетност при вземането на финансови решения.
Сред подписалите декларацията бяха икономистите доцент Григор Сарийски, Боян Дуранкев, Стоян Панчев, Страхил Ангелов и Красимир Петров, както и общественици и публицисти като Велизар Енчев и Тодор Беленски. Документът получи поддръжка и от съдията и правист Румяна Ченалова.
„ България има право да взема решение своята финансова орис. Този въпрос не би трябвало да бъде оставян единствено на политиците – българският народ би трябвало да има думата, “ разяснява икономистът Стоян Панчев.
Организаторите на форума подчертаха, че идеята за опазване на лв. получава необятна социална поддръжка. Те приканиха българските жители да изразят своята позиция, като се включат в националното шествие в отбрана на българския лев, което ще се организира на 22 февруари 2025 година в 12:00 ч. пред Българска народна банка.
„ Това не е просто политически въпрос – това е въпрос на бъдещето на България. Народът би трябвало да се изправи и да отбрани своето право на финансова самостоятелност, “ съобщи Костадинов.
Събитието ясно сподели, че дебатът за приемането на еврото продължава и че въпросът за националната валута остава основен за бъдещето на България. Битката за запазването на българския лев продължава!
За още вести вижте
Присъединете се към нашия
Митов и Предеску разискаха Шенген, мигрантите и унищожаване на визите за Съединени американски щати
![](/img/banner.png)
![Промоции](/data/promomall.png?5)