В рубриката Четиво Дневник публикува откъс от Как ще оцените

...
В рубриката Четиво Дневник публикува откъс от Как ще оцените
Коментари Харесай

"Как ще оцените живота си" на Клейтън Кристенсен, Джеймс Олуърт и Карън Дилън

В рубриката " Четиво " " Дневник " разгласява фрагмент от " Как ще оцените живота си " с създатели Клейтън Кристенсен, Джеймс Олуърт и Карън Дилън, възложен от издателство " Хермес "

Един от най-влиятелните международни специалисти в региона на нововъведенията и създател на бестселъри - Клейтън Кристенсен, предлага нетрадиционен метод за създаване на удовлетворяващ живот.

През 2010 година професор Кристенсен изнася въздействаща тирада пред дипломиращите се ученици на Харвардското бизнес учебно заведение. В нея той споделя прозренията, до които е достигнал със студентите си, прилагайки бизнес теориите към аспекти от персоналния живот. Речта е паметна освен тъй като разкрива житейската философия на Кристенсен, само че и тъй като той я изнася в преломен за него интервал, в който се бори с тежко заболяване. Впоследствие концепцията на речта е доразвита в актуалната книга, като се подчертава върху три съществени въпроса:

Как мога да съм сигурен, че ще намеря задоволство в кариерата си?
Как мога да съм сигурен, че персоналните ми взаимоотношения ще се трансфорат в дълготраен източник на благополучие?
Как да избегна заплахата да изобличавам честността си?

Авторите не дават подготвени отговори на тези въпроси, нито потвърдена формула за благополучие и триумф. Изложените теории ще ви оказват помощ сами да намерите отправната точка към живота, към който се стремите, както и да вземете тези решения, които ще доведат до безапелационен и удовлетворяващ отговор на въпроса " Как бихте оценили живота си? ".

Клейтън М. Кристенсен (1952-2020) е професор в Харвардското бизнес учебно заведение и създател на 10 книги в региона на бизнеса, нововъведенията и образованието. Утвърждава се като един от най-влиятелните специалисти по подривни нововъведения в света и е съосновател на четири компании. За публикацията си по речта " Как ще оцените живота си? " получава премия " Маккинзи " за най-хубава публикация, оповестена в Harvard Business Review през 2010 година. В нея той обобщава част от житейските си правила, които след това доразвива в тази книга.

Джеймс Олуърт е управител " Иновации " в Cloudflare, бизнес съветник и създател на публикации. Възпитаник е на Австралийския народен университет и Харвардското бизнес учебно заведение.

Карън Дилън е съавтор на три от книгите на Клейтън М. Кристенсен, някогашен редактор на Harvard Business Review и заместник-редактор на Inc. През 2011 година Ashoka я дефинира за една от най-влиятелните и вдъхновяващи дами в света. Завършила е Корнелския университет и Северозападния университет.

ПОКАНА КЪМ ЧИТАТЕЛИТЕ

Тази книга нe дава лесни отговори. Вместо това ще ви подтикне да помислите върху най-важните въпроси, пред които ще се изправите в живота си.

Тя няма да ви каже какво да мислите. Вместо това ще ви научи по какъв начин да мислите за живота и задачите си, като ви запознае със задълбочени проучвания и теории за триумфа и неуспеха, развити в Харвардското бизнес учебно заведение и други институции.

Тя няма да ви предложи утъпкана пътека към щастието. Вместо това ще ви приготви да имате живота, към който в действителност се стремите.

Гледайте на тази книга като на справочник за вашето бъдеще. Изложените тук теории ще ви оказват помощ да разберете основните решения, които могат да ви донесат благополучие и триумф вместо горест и отчаяние.

Надяваме се, че нашите прозрения ще ви подбуден да си зададете въпроса, на който единствено вие можете да отговорите:

Как ще оцените живота си?

Обещаваме ви, че пътуването ще си заслужава.

Клей, Джеймс и Карън

 Как ще оцените живота сиС код Dnevnik10 получавате най-малко 10% отстъпка
Откъс от " Как ще оцените живота си "

Разликата сред това какво мислите и по какъв начин мислите

Няма лесни отговори на комплицираните житейски въпроси. Стремежът да се открие благополучие и смисъл в живота не е нещо ново. Хората размишляват по въпроса за смисъла на съществуването ни от хилядолетия.

Новото е методът, по който някои модерни мислители подхождат към казуса. Орляк от по този начин наречени специалисти просто оферират отговори. И не е изненадващо, че отговорите са привлекателни за мнозина. Тези хора се заемат със комплицирани проблеми - проблеми, над които можем да си блъскаме главите цялостен живот, без да ги решим - и оферират бързи решения.

Целта на тази книга е друга. В нея няма да намерите бързи решения на фундаментални житейски проблеми. Но аз мога да ви предложа принадлежности, или теории, както ги назовавам тук, които ще ви оказват помощ да вършиме положителни избори в подтекста на събитията във вашия живот.

Научих за силата на този метод през 1997 година, преди да обявявам първата си книга TheInnovator`sDilemma ( " Дилемата на иноватора " ). Получих телефонно позвъняване от Анди Гроув, който по това време беше ръководител на борда на шефовете на " Интел ". Той беше чул за една от ранните ми научни публикации за подривните нововъведения и ме помоли да отида в Санта Клара, с цел да опиша за проучванията си и да разясня на него и на мениджърския екип на компанията какво значат откритията ми за " Интел ".

Бях млад учител и отлетях за Силициевата котловина мощно разчувствуван. Пристигнах в уреченото време, само че още с посрещането Анди ми сподели:
- Виж, случиха се някои неща. Имаме единствено 10 минути за теб. Кажи ни какво
значат проучванията ти за " Интел ", тъй че да можем да се заловим за работа.
- Анди, не мога да обясня какво значат проучванията ми за " Интел ", защото знам
прекомерно малко за компанията - отговорих аз. - Единственото, което мога да направя, е първо да обясня теорията и по-късно можем да погледнем към компанията през призмата на тази доктрина.

После му демонстрирах диаграма, илюстрираща теорията ми за подривните нововъведения. Обясних му, че подривен резултат може да се чака, когато на пазара се появи съперник с на ниска цена артикул или услуга, които множеството одобрени играчи в бранша считат за нискокачествени. Но новият съперник употребява технологиите и своя бизнес модел, с цел да усъвършенства непрекъснато своето предложение досега, в който то стане задоволително положително, с цел да удовлетвори потребностите на клиентите. Десет минути след началото на обяснението ми Анди ме прекъсна нетърпеливо:

- Виж, имам твоя модел. Просто ни кажи какво значи той за " Интел ".
- Все още не мога, Анди - споделих аз. - Трябва да ти покажа по какъв начин е протекъл този развой в един доста друг бранш, тъй че да можеш да си представиш по какъв начин работи моделът.

Разказах му за стоманолеярната индустрия, в която Nucor и други минизаводи за произвеждане на стомана сътвориха проблеми за интегрираните колоси в стоманодобива. Минизаводите започнаха своята офанзива в най-ниския сегмент на пазара - производството на арматурна стомана. Оттам малко по малко минаха към най-горния сегмент - производството на листова стомана, и в последна сметка доведоха до банкрут всички обичайни производители на стомана, като се изключи един от тях.

Когато приключих описа си за резултата от появяването на минизаводите върху стоманолеярната промишленост, Анди сподели:
- Разбрах. За " Интел " това значи... - И след това формулира това, което щеше да се трансформира в тактика на компанията за нахлуване в ниския сегмент на пазара посредством стартирането на евтиния процесор Celeron.
Оттогава насам съм се прибирал към този диалог милиони пъти. Ако бях опитал да кажа на Анди Гроув какво би трябвало да мисли за бизнеса с микропроцесори, той щеше да смаже причините ми. Той е не запомнил повече, в сравнение с аз в миналото ще знам за бизнеса му.

Вместо да му кажа какво да мисли, аз го научих по какъв начин да мисли. После той самичък доближи до самоуверено решение за дейностите, които да предприеме.

Аз нямам мнение, теорията има

Тази среща с Анди промени метода, по който давам отговор на въпроси. Когато през днешния ден хората ме попитат нещо, рядко давам отговор непосредствено. Вместо това въображаемо преглеждам въпроса през призмата на дадена доктрина, с цел да схвана какъв ще бъде съгласно нея евентуалният резултат от едно деяние спрямо резултата от друго деяние. После им изяснявам по какъв начин теорията може да бъде приложена към техния проблем.

За да съм сигурен, че я схващат, разказвам по какъв начин се е разгърнал процесът от теоретичния модел в различен бранш или обстановка, друга от тяхната. Целта е да им оказа помощ да си го показват. Накрая хората нормално споделят: " Окей, разбрах ". След това са способни да отговорят на въпроса си с надалеч по-голяма проницателност, в сравнение с аз бих могъл.

Всичко, което би трябвало да знаете за:
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР