Празнична света литургия и молебен във Варна по случай 24 май
В ранната заран на 24 май – 7 Неделя след Пасха и деня, когато светата Църква отбелязва светите Отци от Първия космополитен събор и празника на българската писменост, култура, просвета и на славянската словесност в Митрополитския катедрален храм „ Успение Богородично “ във Варна беше отслужена празнична света Литургия. В съслужение със духовник Любомир Георгиев беше дякон Георги Нейчев. Песенно службата беше украсена от мъжкия хор при Митрополитската катедрала.
След богослужението Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи молебен за благопреуспяване на учащи и учащите се. С него служиха ставрофорен иконом Дончо Александров – епархийски консултант, ставрофорен иконом Стефан Николов – ръководител на църковното настоятелство при храма, иконом Йордан Найденов – секретар на Варненска и Великопреславска света митрополия, иконом Михаил Манев, протойерей Венцислав Георгиев и духовник Благой Иванов. В началото на молебена архиереят прочете от светото Евангелие от Йоан, а по-късно се помоли Бог да изпрати на учащите се духа на премъдростта, разсъдъка, познанието и благочестието, както и да ги резервира твърдо в светата православна религия, душевна непорочност и непорочие.
От свое име и от името на епархийското управление на Варненска и Великопреславска света митрополия Негово Високопреосвещенство поздрави всички труженици на науката, изкуството, библиотечното дело, читалищата и културата. Архиереят поздрави и българското свещенство и монашество и всички, изпълняващи своя равноапостолен дълг по образеца на светите Солунски братя и просветители Кирил и Методий и техните възпитаници. Митрополит Йоан уточни, че значимо за човешкия живот е освен спасението и влизането в царството Божие, само че и творчеството: „ Всеки може да твори добра среда, в която човек да усети добротворството, милосърдието, човечността “. „ Спомняме си за това, което сътвориха, направиха и утвърдиха със своето обучение, със своето познание, със своя равноапостолен героизъм светите равноапостолни братя Кирил и Методий и техните възпитаници “ означи още архиереят. Той благопожела на всички в просветните и духовни сфери да бъдат предани в своето дело на добротворство, състрадание и проучване на науките, с цел да бъдат в интерес на човечеството, на Църквата, българското общество и родината.
След молебена Негово Високопреосвещенство сложи въпроса за канонизацията на един от почитателите на светите братя Кирил и Методий – средновековният публицист свещеник Константин Преславски и изрече поддръжката и благословението си за концепцията да бъде построен монумент на светите Седмочисленици – светите братя Кирил и Методий, Климент Охридски, Наум Охридски, Сава, Горазд и Ангеларий наоколо до Митрополитския катедрален храм.
Цялото слово вижте на формалния YouTube канал на Варненска и Великопреславска света митрополия:
Отбелязването на Деня на българската писменост, култура, просвета и на славянската словесност продължи на площада пред Катедралата с гала по издигане на българския трикольор, фолклорна стратегия и празнично шествие на деца, възпитаници и студенти от варненските детски градини, учебни заведения и университети. Сред присъстващите на тържественото отбелязване на празника бяха регионалният шеф на Варна господин Марио Смърков, кметът на града господин Благомир Коцев, ръководителят на Общински съвет – Варна господин Христо Димитров, заместник-командирът на Военноморски сили флотилен адмирал Ваньо Мускински, народни представители, ректори на висшите образователни заведения, преподаватели. В тържеството се включи и духовият оркестър на Военноморски сили.
По време на церемонията митрополит Йоан произнесе слово, отдадено на 24 май. „ За нас това е ден на светла и най-чиста наслада. Ден на признателност пред светите братя Кирил и Методий и всички техни възпитаници и следовници от далечното ни минало и през днешния ден “, сподели архиереят и добави, че днешният ден е и ден на благодарност за подвига им в просвещаването на българския християнски жанр, както и за боголюбивото и родолюбивото им дело. Негово Високопреосвещенство уточни и че нашата книжовност и книжнина са определящ и безвъзвратен детайл в християнската и националната ни еднаквост. Той добави, че писмеността и книжнината са пиедестал на самосъзнанието ни и сигурен залог за пребъдването.
Негово Високопреосвещенство приветства хората на духа, измежду които учени, откриватели, създатели, писатели, преподаватели и благопожела на всички възпитаници и студенти триумфи в учението и положителни плодове от усвоените познания. Архиереят прикани да пазим заветите на славните ни предшественици, да се въодушевяваме от делото на българските и славянските първопросветители, които са образец за безрезервност, и да помним, че измежду всичко най-големият принос за съхранението ни като народ, страна и Църква е приносът точно на родната книжовност, нематериалност и просвета.
Митрополит Йоан означи и огромния принос на хората, всекидневно доизграждащи основите на нашата нематериалност, словесност и просвета, за това родината ни да е част от европейска християнска цивилизация. Накрая Негово Високопреосвещенство благопожела молитвите на светите равноапостолни братя Кирил и Методий и Божията берекет да бъдат с всички нас и поздрави присъстващите с днешния празник.
След словото архиереят взе участие в тържественото шествие на възпитаници и студенти по един от централните булеварди във Варна. Цялото слово вижте тук:
Изготви: Екип на Варненска и Великопреславска света митрополия
След богослужението Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи молебен за благопреуспяване на учащи и учащите се. С него служиха ставрофорен иконом Дончо Александров – епархийски консултант, ставрофорен иконом Стефан Николов – ръководител на църковното настоятелство при храма, иконом Йордан Найденов – секретар на Варненска и Великопреславска света митрополия, иконом Михаил Манев, протойерей Венцислав Георгиев и духовник Благой Иванов. В началото на молебена архиереят прочете от светото Евангелие от Йоан, а по-късно се помоли Бог да изпрати на учащите се духа на премъдростта, разсъдъка, познанието и благочестието, както и да ги резервира твърдо в светата православна религия, душевна непорочност и непорочие.
От свое име и от името на епархийското управление на Варненска и Великопреславска света митрополия Негово Високопреосвещенство поздрави всички труженици на науката, изкуството, библиотечното дело, читалищата и културата. Архиереят поздрави и българското свещенство и монашество и всички, изпълняващи своя равноапостолен дълг по образеца на светите Солунски братя и просветители Кирил и Методий и техните възпитаници. Митрополит Йоан уточни, че значимо за човешкия живот е освен спасението и влизането в царството Божие, само че и творчеството: „ Всеки може да твори добра среда, в която човек да усети добротворството, милосърдието, човечността “. „ Спомняме си за това, което сътвориха, направиха и утвърдиха със своето обучение, със своето познание, със своя равноапостолен героизъм светите равноапостолни братя Кирил и Методий и техните възпитаници “ означи още архиереят. Той благопожела на всички в просветните и духовни сфери да бъдат предани в своето дело на добротворство, състрадание и проучване на науките, с цел да бъдат в интерес на човечеството, на Църквата, българското общество и родината.
След молебена Негово Високопреосвещенство сложи въпроса за канонизацията на един от почитателите на светите братя Кирил и Методий – средновековният публицист свещеник Константин Преславски и изрече поддръжката и благословението си за концепцията да бъде построен монумент на светите Седмочисленици – светите братя Кирил и Методий, Климент Охридски, Наум Охридски, Сава, Горазд и Ангеларий наоколо до Митрополитския катедрален храм.
Цялото слово вижте на формалния YouTube канал на Варненска и Великопреславска света митрополия:
Отбелязването на Деня на българската писменост, култура, просвета и на славянската словесност продължи на площада пред Катедралата с гала по издигане на българския трикольор, фолклорна стратегия и празнично шествие на деца, възпитаници и студенти от варненските детски градини, учебни заведения и университети. Сред присъстващите на тържественото отбелязване на празника бяха регионалният шеф на Варна господин Марио Смърков, кметът на града господин Благомир Коцев, ръководителят на Общински съвет – Варна господин Христо Димитров, заместник-командирът на Военноморски сили флотилен адмирал Ваньо Мускински, народни представители, ректори на висшите образователни заведения, преподаватели. В тържеството се включи и духовият оркестър на Военноморски сили.
По време на церемонията митрополит Йоан произнесе слово, отдадено на 24 май. „ За нас това е ден на светла и най-чиста наслада. Ден на признателност пред светите братя Кирил и Методий и всички техни възпитаници и следовници от далечното ни минало и през днешния ден “, сподели архиереят и добави, че днешният ден е и ден на благодарност за подвига им в просвещаването на българския християнски жанр, както и за боголюбивото и родолюбивото им дело. Негово Високопреосвещенство уточни и че нашата книжовност и книжнина са определящ и безвъзвратен детайл в християнската и националната ни еднаквост. Той добави, че писмеността и книжнината са пиедестал на самосъзнанието ни и сигурен залог за пребъдването.
Негово Високопреосвещенство приветства хората на духа, измежду които учени, откриватели, създатели, писатели, преподаватели и благопожела на всички възпитаници и студенти триумфи в учението и положителни плодове от усвоените познания. Архиереят прикани да пазим заветите на славните ни предшественици, да се въодушевяваме от делото на българските и славянските първопросветители, които са образец за безрезервност, и да помним, че измежду всичко най-големият принос за съхранението ни като народ, страна и Църква е приносът точно на родната книжовност, нематериалност и просвета.
Митрополит Йоан означи и огромния принос на хората, всекидневно доизграждащи основите на нашата нематериалност, словесност и просвета, за това родината ни да е част от европейска християнска цивилизация. Накрая Негово Високопреосвещенство благопожела молитвите на светите равноапостолни братя Кирил и Методий и Божията берекет да бъдат с всички нас и поздрави присъстващите с днешния празник.
След словото архиереят взе участие в тържественото шествие на възпитаници и студенти по един от централните булеварди във Варна. Цялото слово вижте тук:
Изготви: Екип на Варненска и Великопреславска света митрополия
Източник: novinata.bg
КОМЕНТАРИ




