Екологичните токсини и рисковете по време на бременността
В началото, а
и по време на бременността , на дамите непрекъснато им се повтаря, че би трябвало да заобикалят алкохола и цигарите, да получават задоволително фолиева киселина и омега-3 мастни киселини, да си обезпечават задоволително сън и да не се отхвърлят от всички физически извършения.
Малко се споделя обаче за излагането на редица рискови химикали , макар свидетелствата, че съставките в пластмасата, газовете от колите и добавките в козметиката могат да имат отрицателно влияние върху здравето на бебето.
През последните години обаче медицината стартира да реагира. През 2013 година Американския лицей по акушерство и гинекология разгласява мнение, доказано през актуалната година, че приканва за "навременни дейности за идентифициране и понижаване на излагането на токсични сътрудници в околната среда “.
Международната федерация по гинекология и акушерство изрази сходно мнение през 2015 година, а през идната година близо 50 изтъкнати американски лекари и учени сътвориха TENDR: план, ориентиран към екологичните опасности за естественото развиване на мозъка на плода.
Подобни ограничения напълно не
са закъснели. През 2011 година лекар Трейси Уудръф от Калифорнийския университет в Сан Франциско заяви, че са открити следи от десетки нездравословни химикали в урината на повече от 268 бременни дами. Сред тези химикали са органохлорни пестициди, перхлорат и фталати.
Свързани публикации.. Д-р Иван Сигридов: Бременността би трябвало да е положителен интервал за дамата 0 Негативни следствия от замърсяването на въздуха 0 Високоспециализирани прегледи по време на бременност 0
С толкоз доста химикали в околната среда е на практика невероятно да се дефинира въздействието върху здравето , в случай че има такова, несъмнено. Но откривателите са разкрили многообразие от връзки, в това число сред някои пестициди и нарушен напредък на плода; сред фталатите (използвани в доста пластмаси) и нараснал риск от прибързано раждане и нарушено развиване на мозъка; сред замърсяването на въздуха с фини частици и някои промени в експресията на гени, които въздействат върху невроразвитието.
Въпреки цялата тази информация, обществено налично проучване, оповестено по-рано тази година в PLOS ONE, показва, че множеството доктори не правят скрининг по отношение на излагането на рискови фактори в околната среда.
Източник: puls.com
КОМЕНТАРИ