Патриарх Неофит посреща мощите на последния български патриарх преди падането ни по османско иго
В митрополитския храм " Св. великомъченица Марина " в двора на Софийската света митрополия Негово Светейшество Софийският митрополит и български патриарх Неофит през днешния ден ще посрещне мощите на св. Евтимий - патриарх Търновски.
Светите мощи на последния български патриарх преди рухването на България под османско иго ще бъдат изложени за поклонение в храма от 10:30 до 14:00 ч.
По решение на Светия синод на Българската православна черква - Българска патриаршия чинът на Прославлението на светите мощи на св. Евтимий - патриарх Търновски, ще се състои на 22 октомври в Бачковската света обител. Началото на архиерейската света Литургия е от 9:30 ч.
Той прикани да пазим вярата и вярата на Божията майка и да съгряваме в сърцата си неизчерпаемата ѝ нежна обич - към Бога и към индивидитеСв. Евтимий Търновски е роден в 1327 година в Търново. Надарен от Бога с богати заложби, прекомерно млад Евтимий се отличил със познания и чист нравствен живот. В 1350 година станал духовник в Килифарския манастир под управлението на преподобния Теодосий. По-късно живял няколко години в Цариград и в Атон. Завърнал се в Търново, Евтимий се усамотил в пещера край столицата. При него се заселили други монаси и се образувал манастирът " Св. Троица ", който станал огнище на култура и нравствен живот. Там св. Евтимий писал жития и похвални слова, поправил богослужебните книги, превел други текстове. В 1375 година бил определен за патриарх и се показал като добър овчар. При завземането на Търново от османските турци той самоуверено се застъпил за народа. Бил изпратен на изгнание в Южна България, където се упокоил към 1402 година
Десетки миряни се помолиха за дълголетно здраве на Негово СветейшествоСветите мощи на св. Евтимий - патриарх Търновски, се съхраняват в Бачковския манастир, ще бъдат донесени в София за поклонение, след което още веднъж ще бъдат пренесени в Бачковската света обител. По предания мощите са били съхранявани там от самото начало на турското иго, само че в този момент ще бъдат публично изложени за поклонение.
В края на 1905 година е имало изобретение, което е провокирало раздвижване в църковния живот, като при разкопки в притвора на съборния храм на Бачковската света обител са били открити гробът и мощите на патриарх Евтимий. Имало е и подозрения обаче за достоверността на мощите, в това число и на учени откриватели, които са оспорили това изобретение.