Торта с шоколадов мус и пурички
Необходими Продукти
● брашно - 1 и 3/4 ч.ч.● пудра захар - 1 ч.ч.
● какао - 5 с.л.
● бакпулвер - 2 ч.л.
● сода бикарбонат - 1 ч.л.
● прясно мляко - 1 ч.ч.
● олио - 1/ 2 ч.ч.
● яйца - 4 бр.
● разтворимо кафе - 2 и 1/2 с.л.
● ванилия - 1 бр.
● черен шоколад - 280 г
● млечен шоколад - 50 г
● ром - 1 с.л.
● захар - 1 с.л.
● сладкарска сметана - 300 мл
● сол - 2 щипки
● вода - 5 с.л.
● краве масло - 2 с.л. ( разтопено)
Начин на подготвяне
Блатове:
Загряваме фурната на 180 градуса. За тортата са ни нужни две форми с по 23 см. В купа пресяваме брашното, 1 ч.ч. пудра захар, 3 с.л. какао, бакпулвера, содата и 1/2 ч. лъжица сол.
В една чаена чаша разтваряме една супена лъжица кафе.
В друга купа смесваме прясното мляко, 2 бр. огромни яйца, 1/2 ч. чаша олио и ванилията. Разбиваме за малко с по-бавна скорост. Леко прибавяме на дребни елементи сухите съставки и като ги преполовим, започваме с горещото кафе. Така част сухи съставки, част горещо кафе и най-после би трябвало да приключим с брашното.
Тази примес разделяме на две равни елементи и печем за към 30 минути и след което ги охлаждаме.
Крем:
В подобаваща касерола слагаме натрошения 230 г черен шоколад, 2 с.л. какао, 1 ч. л. разтворимо кафе, 1 с.л. ром и 5 с.л. вода. Оставяме ги на доста слаб огън и разбъркваме пламенно. Трябва да се получи гладка и лъскава примес без буци. След това оставяме на страни.
Разделяме 2 бр. яйца на жълтъци и белтъци. Към тях поотделно прибавяме по половин лъжица захар. Разбиваме жълтъците, до момента в който се получи съвсем бял крем. Белтъците разрушаваме по същия метод с 1 щипка сол, до момента в който се получи корав сняг. След това разрушаваме 200 мл сладкарска сметана и започваме да смесваме.
Прибавяме към жълтъците шоколадовата примес и разбъркваме добре. После прибавяме и белтъците по-малко, като бъркаме до еднородност. След това прибавяме и разрушената сметана. Получава се мус с необикновен усет.
Глазура:
В подобаващ съд слагаме начупените на дребно два типа шоколад (50 г черен и 50 г млечен ) и 1 с.л. кафе (неразтворено). Затопляме за малко и бъркаме доста бързо, прибавяме 100 мл сметана (неразбита) и продължаваме да бъркаме. Отстраняваме от огъня и продължаваме да бъркаме, като прибавяме и 2 с.л. разтопено краве масло. Глазурата би трябвало незабавно да се поставя върху тортата, тъй като се сгъстява бързо.
Забележка: Кремът се поставя сред блатовете, най-отгоре и в профил на тортата. След като се сглоби, тя се оставя за малко в ледник, с цел да се стегне. И по-късно се прибавя топлата глазура.
За декорация съм употребила в допълнение 150 мл сладкарска сметана и подготвени пурички.




