В далечната 1878 г., непосредствено след Освобождението ни от османско

...
В далечната 1878 г., непосредствено след Освобождението ни от османско
Коментари Харесай

Веселин Гетов: Взел съм присърце подобряването условията на работа в Столичната пожарна

В далечната 1878 година, директно след Освобождението ни от османско робство, е подложен на 14 юли в Софийски градски общински съвет въпроса за основаване на проведена пожарна, тъй като към оня миг не е имало такава. Явно събитията оттогава са предизвикали подобен метод на кмета да издигнат този въпрос. Поради това от този момент стартира работата в посока основаване на проведена стройна организация във връзка с отработване на зараждащите към оня миг пожари, т.е. трябвало е да има звена, които да го вършат, надлежно с техника, която може да им послужи при отработването на такива катастрофи. И по тази причина ние считаме, че това е началото и рожденият ден на Столичната пожарна.


Това сподели в изявление за БГНЕС шефът на Столична дирекция „ Пожарна сигурност и отбрана на популацията “ старши комисар Веселин Гетов във връзка отбелязването на 145 години от основаването на пожарната работа в София.

На столичния площад „ Княз Александър I Батенберг “ пожарникарите направиха демонстрации пред дребни и огромни, пристигнали да се срещнат по-отблизо с специалността им и да прегледат част от техниката, с която софийските огнеборци разполагат. „ Тук сме изложили техника, с която разполагаме, която е на дежурство в столичните пожарни служби, за да създадем една проява на другите типове пожарни коли, които служат за отработване на катастрофи от друг темперамент – освен пожари, а и наводнения, катастрофи от естество замърсяване с радиоактивни, биологични, химически замърсители, застрашаване живота и здравето на хората “, изясни старши комисар Гетов.


Директорът на Столичната пожарна описа, че всекидневно се организира развой на образование на чиновниците. „ Посещавам се надлежно нови и остарели здания, обекти, които съставляват някаква трудност при отработване на характерно произшествие, което би зародило в подобен обект както на доктрина, по този начин и онлайн, а и директно реагираме на получен сигнал “, уточни той.

Старши комисар Гетов означи, че от началото на годината към сегашния миг в столицата отработените сигнали са от порядъка на към 2600 катастрофи. „ Средностатистически това е към 14 – 15 катастрофи дневно “, акцентира той и съобщи, че приблизително към 140 чиновници застъпват на дежурство, със 70 до 80 единици пожарна техника и избавителна такава, и жителите на София могат да разчитат професионалните дейности на чиновниците.


На въпроса какви са актуалните провокации пред българските пожарникари, шефът на Столичната пожарна отговори, че такива непрестанно пораждат. Той посочи, че по отношение на климатичните промени и изсипалите се дъждове са отработени предпочитано публично значими здания, учебни заведения, детски градини, надлези, подлези, транспортни уреди и така нататък


„ От всички хора, на които сме помогнали, получавам доста благодарствени писма, с които благодарят на съответните екипи. Някои даже се постарават да проучат кои са и имената на чиновниците, които са им оказали подпомагане, което ме радва “, сподели още старши комисар Гетов във връзка активността на сътрудниците му.

Той разяснява и какви са проблемите, които стоят пред пожарникарите: „ Проблемите, над които работя, с особена значителност съм взел драговолно – възстановяване битовите условия на сътрудниците, на пространствата, на постройките, които населяват сътрудниците по време на реализиране на своето дежурство, изобщо на работата си, тъй като човек, в случай че се замисли, изкарва по-голямо време в служебна атмосфера, в сравнение с в персонална такава, измежду фамилията. Затова желая да употребявам момента и да благодаря на всички сътрудници от сърце за тяхната активност, за техния професионализъм и да им пожелая да са живи и здрави, постоянно да се прибират от произшествие здрави, с несломен дух и да пожелая на фамилиите им, околните им повече самообладание, тъй като те са лишени от тяхното наличие по-голямата част от времето. “

Старши комисар Гетов уточни, че най-често пожарите пораждат от погрешно боравене с открит огън, със забравени, недогасени фасове, палене на свещи, кандила, забравяне на ястие, погрешно потребление на електрически уреди, отоплителни. „ Случват се и от техническа нередовност – примерно, климатични системи могат да се възпламенят при някакви проблеми, токови удари, изминал експлоатационен период “, добави той и прикани хората да внимават с паленето на барбекю в гората, което би трябвало да става единствено на регламентирани и обезопасени места. Директорът на Столичната пожарна означи, че огромните пожари в горите стават и от изхвърлените недогасени фасове.

На въпроса има ли дефицит на фрагменти, старши комисар Гетов отговори: „ Столичната пожарна към сегашния миг няма незаети позиции, поради това, че наскоро завърши един конкурс. Вакантните места бяха са 7 пожарникари, 14 водачи на профилирани коли и 6 спасители. Същите бяха признати измежду нашите редици и сега са изпратени на образование в Академия на Министерство на вътрешните работи. Очакваме ги в края на годината, откакто преминат 6-месечно образование. “

Той означи, че те минават и профилирана подготовка за оказване на избавителни дейности в център за образование в Монтана, построен напълно за подготовка на чиновници на ГДПБЗН. „ Обществото може да разчита на една професионална подготовка от наша страна към чиновниците ни, и надлежно съответни дейности при отработване на произшествието от тяхна страна “, заключи шефът на Столичната пожарна. /БГНЕС

Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР