В четвъртък, 26 януари, от 18.00 ч. археологът д-р Върбин

...
В четвъртък, 26 януари, от 18.00 ч. археологът д-р Върбин
Коментари Харесай

Археологът д-р Върбин Върбанов ще представи резултатите от археологическото проучване на светилището на Диана

В четвъртък, 26 януари, от 18.00 ч. археологът доктор Върбин Върбанов ще показа резултатите от археологическото изследване на светилището на Диана в местността Смесите при с. Кошов, Русенско. Обектът се намира при сливането на реките Черни и Бели Лом, на нагорнище до брега. Известен е по откритите инцидентно три каменни надписа, датирани в I и II век. Те са сложени за построяването и ремонтирането на светилището от лица с висок административен сан от римската провинция Долна Мизия.

Проучването на светилището стартира през 1985 година, когато при строителна активност са разкрити остатъци от представителни здания. Продължава през 2018 година и 2022 година

Западната постройка е с огромна дължина – над 40 м. Тя е отчасти унищожена от отводнителен канал, изработен през 80те години на ХХ век, с широчина към 5,0 м. В западната ѝ част бяха разкрити и зачистени останките от рухналия покрив – керемиди от два типа: тегули и имбрици. На базата на откритите находки, построяването и действието на постройката може да се датира в I век. В източната част на постройката са регистрирани остатъци от средновековна землянка, застъпващи зида ѝ.

На към 30 м източно от западната стена на постройката се разкриха остатъци от ъгъл на друга постройка. Тя е разрушена при изработката на пътя през средата на 80те години на ХХ век. Тук са открити находки от I век и два архитектурни детайла, които дават данни, че постройката е била богато декорирана.

На изток от проучваната през 2022 година повърхност се намира трета постройка с апсида, разкрита през 1985 година и допроучена през 2018 година През 2022 година над нея е построено краткотрайно защитно оборудване – заслон от дърво и ламарина.

При разкопките през 2022 година са открити и заведени единствено 15 инвентарни единици. Това се дължи на обстоятелството, че останките от светилището са били забележими на терена до ново време и са тотално ограбени – при започване на ХХ век за строителни материали, а по-късно и от иманяри.
Източник: darik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР