Ако 1 януари се падне в събота, житото и пчелите ще са много, виното ще е малко ♥ Поверията на ВАСИЛЬОВДЕН
В българския национален календар януари месец е изпълнен с празнични дни и обичаи. В първия ден на Новата година православните християни почитат паметта на Св. Василий Велики - един от великите философи и писатели на раннохристиянската черква. Васил значи „ царски “, а имен ден честват Васил, Веселина, Весела, Веселин, Вълко, Вълчо, Василен, Василена, Василий, Василия, Василка, Васка.
Народната традиция свързва празника на Св. Василий с обичая сурвакане. От ранни зори по близки и съседи вървят дребни деца с пъстроцветни сурвакници, в миналото правени от напъпил към този момент дрян, с които удрят възрастните и изричат благослов: „ Сурва, сурва година, радостна година!... Да остарееш, да побелееш като Старата планùна! “
(Сурвакари, ДА Архиви)
Поверията на Васильовден
~ Ако 1 януари е понеделник, зимата ще е студена, лятото ще е топло, ще има изобилие, хората ще са здрави, само че овцете и пчелите ще боледуват.
~ Ако 1 януари се падне във вторник, зимата ще е доста студена, пролетта ще е дъждовна, лятото ще е топло, ще има отлично вино.
~ Ако 1 януари се падне в сряда, зимата и пролетта ще са студени, лятото ще е топло, ще има огромно изобилие, търговията ще върви, хората ще забогатеят, ще има опасности за децата.
~ Ако 1 януари се падне в четвъртък, зимата и лятото ще са меки и приятни, пролетта ще е ветровита и дъждовна, ще има мир.
~ Ако 1 януари се падне в петък, през зимата ще има сняг, пролетта и лятото ще са топли, ще има доста вино и малко жито, овцете ще боледуват, пчелите ще намалеят.
~ Ако 1 януари се падне в събота, зимата ще е доста снежна, виното ще е малко, житото и пчелите ще са доста, ще има опасности за старите хора.
~ Ако 1 януари се падне в неделя, зимата ще е доста снежна, пролетта ще е дъждовна, лятото ще е прохладно и хладно, ще има огромно изобилие, ще има опасности за старите хора.
Източник: „ Български поверия: предсказания и поличби “ (Народни обичаи и обичаи)
Снимка: Сурвакари, ДА Архиви, bg.wikipedia.org