В България случаите на възпалителни чревни заболявания (ВЧЗ) нарастват значително.

...
В България случаите на възпалителни чревни заболявания (ВЧЗ) нарастват значително.
Коментари Харесай

Все повече случаи на възпалителни чревни заболявания у нас

В България случаите на възпалителни чревни болести (ВЧЗ) нарастват доста. За това сигнализират лекарите от Клиниката по Гастроентерология в УМБАЛ „ Царица Йоанна – ИСУЛ “.

Според Европейски и международни епидемиологични данни сред 12 и 20 000 би трябвало да е броят на засегнатите от болест на Крон и Улцерозен колит у нас, само че доста дребна част от тях се лекуват. Точният брой на засегнатите е незнаен, защото България е от дребното страни в Европейския съюз към момента без работещ указател на двете болести. Това регистрират експертите в навечерието на Световния ден на ВЧЗ, който означаваме на 19 май.

Болестта на Крон и Улцерозният колит са имуномедиирани болести, които засягат главно млади, дейни хора сред 15 и 35 години. Нелечими са, само че има огромно значение ранната диагноза и постоянното следене на заболяването. Без това могат да настъпят съществени затруднения, които са инвалидизиращи и даже животозастрашаващи в някои случаи. Поставянето на диагнозата е мъчно – изисква се посещаване в профилиран център.

Защо се покачват случаите на болест на Крон и Улцерозен колит?

Според проф. Пламен Пенчев, шеф на поделение в УМБАЛ „ Царица Йоанна – ИСУЛ “, повода е, че от ден на ден живеем по западен модел.

„ Тази болест е най-честа при цивилизованите нации, които живеят на Запад и на Север. Свързана е с метода на живот, със напрежението, с метода на хранене, с това, че храните съдържат от ден на ден Е-та. Има данни, че емулгаторите в храните, оцветители, овкусители, та даже и пастите за зъби, могат да провокират или отключат инфектиране, каквото се следи при заболяването на Крон. Има, несъмнено, и генетични фактори, само че с цел да се отключат те, би трябвало да са налице някои външни фактори “, уверен е гастроентерологът.

Друг фактор за покачването на известните случаи съгласно него е, че се е подобрила доста диагностиката. Днес Клиниката по гастроентерология, в която работи, разполага с всички способи за диагностика, които се употребяват по света: неинвазиви способи – фекален калпротектин, компютъра ентерография, магнитно-резонансна графия; инвазивни ендоскопски – горна и долна гастроинтестинална едноскопия с оцветителни и увеличителни възможности;. Капсулна ендоскопия, спирална моторна ендоскопия, която е най-съвременният способ в международен мащаб, ендоскопска ретроградна холангио- панкреатикография.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР