В 4:00 ч. сутринта на 29 октомври (неделя) трябва да

...
В 4:00 ч. сутринта на 29 октомври (неделя) трябва да
Коментари Харесай

Върнахте ли стрелките час назад - защо това е полезно

В 4:00 ч. сутринта на 29 октомври (неделя) би трябвало да върнем часовниците си с час обратно, с цел да се върнем към астрономическото време.

Реално по този начин, още със ставането в последната неделя на октомври, печелим час повече. Но и ще се стъмва по-рано.

То ще продължи до последната неделя на март идната година.

Лятното часово време е система, въведена за икономисване на разноски за осветяване, посредством увеличение на потреблението на дневна светлина. При нея формалното време се измества нормално с един час по-напред от астрономическото време, като остава по този начин за пролетните и летните месеци.

С това се цели подсигуряване на по-добро съвпадение на часовете от светлата част на денонощието и дейните часове за работа и учебно заведение.

За пръв път съществено то е препоръчано от Уилям Уилет в "Пилеене на дневна светлина ", оповестена през 1907 година Той не съумява да убеди английския парламент да го одобри, макар съществуването на доста лоби.

Идеята за лятно часово време за пръв път се вкарва на процедура от немското държавно управление по време на Първата международна война в интервала 30 април - 1 октомври 1916 година Скоро по-късно Англия последват образеца, като първоначално вкарва лятно време от 21 май до 1 октомври 1916 година

Лятното часово време е въведено в България на 1 април 1979 година.

От 1999 лятното часово време продължава до четири часа в последната неделя на октомври, когато часовникът се връща с един час обратно.

Преместването на стрелките с час обратно, когато се връщаме към астрономическото време,

понижава риска от инфаркт, а прекосяването към лятното време го усилва, настояват шведски учени от Каролинския институт. Те са анализирали статистиката за инфарктите в Швеция по време на прекосяването от лятно към зимно часово време и противоположното от 1987 година до през днешния ден.

Резултатите демонстрират, че рискът от инфаркт на миокарда се покачва приблизително с 5% през първата седмица от прехода

към лятно време спрямо другите седмици от годината.

Изследователите са уверени, че прекосяването в края на октомври към астрономическото часово време се съпровожда с намаление на риска от инфаркт на идващия ден – в понеделник.

Следете ни на всички места и когато и да е с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Гугъл Play и AppStore.

За още вести харесайте страницата ни във Фейсбук ТУК
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР