Български учени изследваха еволюционни процеси в астрофизиката
Успешно завърши планът „ Еволюционни процеси в астрофизиката: синергия сред наблюдения и доктрина “ на екип от учени от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория (ИА с НАО). Научните достижения на плана са в областите еволюция на галактиките, звездообразуване, звезди от основната поредност, симбиотични звезди, Слънцето и Слънчевата система, осведоми Българска академия на науките.
Резултатите са оповестени в 70 публикации, с общ импакт фактор = 213.326 и общ импакт сан = 10.418 и са показани на 35 национални и интернационалните конференции. Общо 45 участия в научни конгреси са осъществени през двата стадия на плана. Защитени са 3 дисертации и са проведени 2 научни форума.
Изучена е променливостта на блясъка и еволюцията на спектралното систематизиране на силата за 5 блазара. При блазара PG 1553+113 е детектиран втори интервал. За Ark 120 е избран размера на акреционния диск.
За някои космологични ограничавания, показани в изявленията, са употребявани физични модели, които включват неравновесни процеси в ранната Вселена. Оригинални фотометрични и спектрални данни разказват особености в ранната еволюция на 5 звезди в покрайнината на NGC 7129. Изследвани са три звезди преди основната поредност в полето на V733 Cephei, фуора V900 и звездите V2764 Ori LkHα301. Установено е, че етапа на оптималната бляскавост на фуора V2493 Cyg (HBC 722) продължава към този момент 11-та година. За k Ceti е открита нова цикличност с интервал от 3.1 година
За първи път е несъмнено силициевото изобилие за 32 звезди от спектрален клас О в Големия Магеланов облак. За UU Cassiopeiae (UU Cas) са избрани радиус, маса и температура. V392 Per е класифицирана като “много бърза нова ”. Модели на тесни двойни звезди от вид W Uma са оповестени допълнително от 15 публикации. Предложен е модел на обвивката на звездата BF Cyg. Изследван е фликерингът в двойните EF Aql, CH Cyg и RS Oph. По серия от наблюдения, започнали единствено 11 дни след последното експлоадиране на RS Oph, е избрана температурата на горещата псевдофотосфера, радиуса, темпа на загуба на маса и други
Установени са нови особености за ранните стадии на еруптивните прояви на Слънцето, изключително значими за прогнозиране на въздействието на тези прояви върху галактическия климат и Земята. За повече от 20 метеорита са избрани формата, ротационните и орбитните параметри. За 25 комети са избрани повърхностната бляскавост и промени в морфологията.
Проектът е сбъднат през 2017-2022 година с поддръжката на Фонд „ Научни проучвания “ към Министерството на образованието и науката. Реализиран е на два стадия – от декември 2017 година до юни 2019 година (общо 18 месеца) и от декември 2019 година до юни 2022 година (общо 30 месеца). Научният колектив, работил по него, се състои от 31 души, измежду които 2 докторанти и 5 млади учени и постдокторанти в ИА с НАО.
Повече вижте ТУК и ТУК.
На плана е отдаден и 20-минутен филм, който можете да гледате във Фейсбук.