Джазменът Емет Коен: Шахът е като пиано – черни и бели клавиши, и безкрайни комбинации...
Усмихвам се и се надявам, че моята светлина може да стигне и до други хора, и да озари живота им, споделя той. Няколко хиляди бяха „ огряни “ от безпощадната позитивна сила, от усмивката и най-много – от виртуозния гений на Емет Коен. Неговото трио бе измежду акцентите в програмата на джаз феста в Банско тази година.
Мнозина свързват името му с YouTube канала Live From Emmet's Place и с поредицата Masters Legacy Series, които, изключително през пандемията, стигат до милиони хора по целия свят. Но срещата с него онлайн е прекарване с непредвиден край. И в Банско то се случи, с помощта на (не)планираното включване на Камелия Тодорова.
Нейното наличие бе като заря след зарята –20-минутен върховен свършек на концерт, който сподели, че няма разлика в класата на нашата изпълнителката и звездата от Харлем. А пътят от Ню Йорк до Банско е (почти) алегоричен, когато носиш музиката в себе си.
България 2 мин. Времето в сряда: Слънчево, само че прохладно Съдържание от партньори 2 мин. А1 закупи правата за Lega Serie A за идващите три сезона България 1 мин. Откриха крокодил, отглеждан в дупка в парцел в столичен квартал (СНИМКИ) Светът 3 мин. Часове преди появяването на нова творба: Камера снима Банкси в Лондон Любопитно 3 мин. Злоупотребата с билкови хранителни добавки може да повреди черния дроб Светът 4 мин. „ Ню Йорк Таймс “: Иран е изискал от Русия системи за Противовъздушна отбрана, приготвя се за война с Израел България 2 мин. Отново затвориха Автомагистрала „ Тракия “ поради тежка злополука, има умрял (СНИМКИ) Светът 2 мин. Камала Харис избра Тим Уолц за вицепрезидент България 2 мин. Времето в сряда: Слънчево, само че прохладно Съдържание от партньори 2 мин. А1 закупи правата за Lega Serie A за идващите три сезона България 1 мин. Откриха крокодил, отглеждан в дупка в парцел в столичен квартал (СНИМКИ) Светът 3 мин. Часове преди появяването на нова творба: Камера снима Банкси в Лондон Любопитно 3 мин. Злоупотребата с билкови хранителни добавки може да повреди черния дроб Светът 4 мин. „ Ню Йорк Таймс “: Иран е изискал от Русия системи за Противовъздушна отбрана, приготвя се за война с Израел България 2 мин. Отново затвориха Автомагистрала „ Тракия “ поради тежка злополука, има умрял (СНИМКИ) Светът 2 мин. Камала Харис избра Тим Уолц за вицепрезидентОтвъд музиката, той е персона, обречена на дела и задачи, свързани с... музиката. Памет, последователност, доверие, история, поука и развиване са думи, които разказват същността на Емет Коен. Пианист – и шахматист със забележителен рейтинг – осмислил света на черно-бялото и безкрайните комбинации, които, в последна сметка, вършат несравним света на създателя...
Снимка: Даниел Димитров
Емет Коен, в диалог с Даниел Димитров – за „ огромното противоречие сред по-старото потомство джазмени и младото потомство съществени джазмузиканти “, за неналичието наизуст, за срещите с хора, които не знаят, че харесват джаз, за шаха и бързите победи. И още: Кое за него е най-сладкото бягство от действителността и проблемите. Днес някой дава ли му бонбонче като премия за добра работа. Никога ли музиката не е пречила на живота му...
Бързо ли се стига от Ню Йорк до Банско?
- Банско е в планината (Смее се – бел. а.). Знаете, че ние сме на турне. Така че през вчерашния ден пристигнах от Белгия, а на следващия ден замивам за Берлин. Аз доста обичам да пристигам в този регион. Заради богатата просвета, музиката, храната, архитектурата. И да бъда в подножието на тази красива планина, е същинско наслаждение. Веднага се отпуснах, когато дойдох тук...
През 2020 година коментирате, че има „ огромно противоречие сред по-старото потомство джазмени и младото потомство съществени джазмузиканти “. Затова създавате плана Masters Legacy Series – поредност от записи, осъществявания онлайн и изявленията с майстори на джаза. Има ли го към момента това „ огромно противоречие “?
- Да, мисля, че в наши дни има огромно противоречие в културата като цяло, сред старите и младите. И за мен това е задача – да се почитат по-възрастните музиканти, които са доста по-мъдри. Младото потомство е решително в себе си и споделя, че няма потребност от по-възрастните. Но това не важи за музиката. Представете си какво е да свириш с Рон Картър и Бени Голсън, Джими Коб, Джими Хийт и Джордж Колман – да бъдеш към тези музиканти и по-късно да чуеш историите им за Майлс Дейвис, Джон Колтрейн, Луис Армстронг... Това непосредствено ме свързва със същността на музиката и усещам, че мога да върша това, което върша в този момент – по-дълбоко, тъй като познавам историята от предишното.
За мен е значимо да се върна обратно, с цел да мога да продължа напред, в бъдещето. Затова би трябвало да се търси връзката с по-старите джазмузиканти, и по-късно да продължаваме...
Липсата наизуст камшик ли е за индивида?
- Хубаво е да имаш памет, с цел да се учиш от грешките си. Можеш да се учиш и от грешките на другите. Знаете ли, не мисля, че незнанието е храброст. По-добре е да си квалифициран. По-добре е да имаш познания. По-добре е да си просветен и да споделяш тези познания. Всеки може да живее по по-смислен метод. Така ще е по-силно обвързван с други човешки същества.
Освен пандемията, имаше ли друга специфична причина да започнете с Live From Emmet's Place? Имаше ли други огромни несъответствия...
- Знаете, че пребивавам в Харлем, в Ню Йорк, и това е място с огромно историческо значение, обвързвано с доста музиканти – като Фатс Уолър и Джеймс П. Джонсън, Мери Лу Уилямс и Телониъс Монк, Сони Ролинс и Дюк Елингтън. Тези хора са живели в един и същи квартал, към The Savoy Ballroom, където се организират първите първите интегрирани танци в Америка. Интегрирани значи черни и бели хора дружно. През 20-те години има възбрана, която не ти разрешава да излизаш, да пиеш, да купонясваш и да правиш всякакви неща. Затова се вършат доста домашни концерти, на които се събира цялата общественост – от служителя на реда до боклукчията. Това се случва преди 100 години и е доста сходно на това, което стана по време на пандемията. Тогава си споделих: Леле, още веднъж сме в бурните, 20-те години, още веднъж вършим такива празненства, само че този път – цифрово. И каним света в нашия апартамент. И по този начин се получи една доста митологична връзка с историята. Осъзнах това, едвам откакто направихме няколко концерта...
Представям на света актьори от разнообразни генерации – на място, където можем да свирим, да сътворяваме положително въодушевление и да разпространяваме обич...
Често ли срещата хора, които не са знаели, че харесват джаза?
- Да, доста постоянно. Хората си мислят, че не го познават или, че е нещо друго... Една от нашите задачи е да накараме хората в действителност да обичат музиката, суинга, джаза. А също и насладата от джаза – мисля, че е значимо да откриете тази наслада в живота си, в даден миг...
Снимка: Даниел Димитров
Ние научихме доста уроци от музиканти като Луис Армстронг, да вземем за пример, който имаше доста горест в живота си. Но по-късно, когато засвири на своя инструмент, всичко друго изчезва. Той трансформира тъгата в наслада и оказва помощ на хората, като повдига духа им. Аз имам вяра, че джазът има силата да оказва помощ, да повдига духа и да прави този свят по-добро място.
Правите йога, спортувате, играете шах, карате ски, четете и отделяте време за другари и семейство… Кое е най-сладкото бягство от действителността и проблемите?
- Не знам дали има бягство от действителността и проблемите, само че несъмнено музиката е нещо огромно. Това е един целия свят, в който можете да се придвижите до момента в който слушате или изпълнявате. Пътуването също е огромна наслада за мен – да виждам и да се срещам с забавни хора по целия свят. Определено, и спортът е значим за мен, с цел да се усещам добре и да имам явен разум. Имам и други ползи – доста обичам да чета. Обичам просто да съм измежду хора – да се изучавам от тях и да споделям момента. Това е доста значимо нещо и от време на време оказва помощ да избягаме от проблемите си.
Добър ли сте в шаха? Коя е най-бързата Ви победа?
- Шахът е като пиано – черни и бели клавиши. Черно-бели части. И има безкрайни комбинации от едни и същи неща. Аз постоянно споделям, че съм добър на пиано, не на шах. Но това е образование през целия живот и в действителност правя оценка играта, психическото положение и тактиката – рейтингът ми в chess.com е към 1400, в случай че това Ви приказва нещо.
(Шахматният рейтинг е инструмент, който улеснява измерването на евентуалното показване на даден състезател против различен конкурент. Изразява се с число, което може да варира от 100 до безконечност. Най-високият рейтинг, постиган в миналото от състезател, е 2882 – бел. а.).
Стремите ли се към бърза победа? Или успеха просто би трябвало да я има?
- Ако играеш с новак, търсиш бърза облага, само че в случай че играеш с някой, който знае какво прави, тогава използваш доктрина и се опитваш да имаш по-добра позиция в дълготраен проект.
Когато учите пиано, сред 3 и 6-годишна възраст, учителката Ви дава бонбонче след всеки сполучлив урок. Днес някой дава ли Ви бонбонче като премия за добра работа?
- Не (Смее се – бел. а.). Сега ми дават хубави вечери и хубаво вино. А аз одобрявам същинската храна. В България вечерях отлично. Това е като премия за музиката. Консумацията на страхотна храна е по-добре от бонбоните. Вече не желая бонбони (Смее се – бел. а.).
Казвате, че музиката и животът са „ толкоз взаимносвързани “? Никога ли музиката не е пречила на живота Ви? Казвате също, че всеки човек има потребност от нещо друго.
- Това е танц – сред музиката и живота, и изкуството, и съществуването. Опитвам се да вложа всичко, което имам – в живота си и в музиката. Голяма част от живота ми е да пътувам и да навестявам разнообразни страни и разнообразни култури, и да виждам по какъв начин музиката въздейства на хората. Освен това, аз изучавам доста, когато съм в Ню Йорк.
Снимка: Даниел Димитров
Наскоро работих върху Джели Рол Мортън (Американски рагтайм и джазпианист, 1890-1941 – бел. а.), който е живял при започване на 20-и век, и към момента се пробвам да пренеса наученото на сцената. Искам да реализира нещо значимо и да внеса положителни трептения в света. Защото светът е печален и музиката може да помогне за изцелението на хората. И мисля, че това е разковничето за доста неща...
Не спирате да се усмихвате, даже когато свирите. Към какво е ключ усмивката?
- Всичко зависи от индивида. Обичам да се любувам, където и да съм, да си извозвам добре, да съм измежду положителни хора, да пътувам с невероятни музиканти и да изсвирвам на красиви места. И за мен тези неща са задоволителни, с цел да ме създадат благополучен. Затова се усмихвам и се пробвам да се насладя на момента, тъй като животът е къс и мисля, че всички бихме могли да се усмихваме малко повече. Така че, в случай че усмивката ми оказва помощ на други хора да се усмихват, значи съм си приключил работата.
Има ли дума, която Ви дефинира най-добре като човек?
- Емпатичен.
Как бихте траяли изречението „ Аз съм човек, който обича... “?
- Аз съм човек, който обича живота… И всички прекарвания, които вселената носи. И се надявам, че моята светлина може да стигне и до други хора, и да озари живота им.