Управляващата в Полша партия Право и справедливост (ПиС) губи позиции

...
Управляващата в Полша партия Право и справедливост (ПиС) губи позиции
Коментари Харесай

Полша с отпор срещу натиска на ЕС за върховенство на закона

Управляващата в Полша партия " Право и правдивост " (ПиС) губи позиции в изследванията на публичното мнение, само че не отстъпва повече в разногласието си с Европейската комисия за върховенството на закона, заяви Politico.

Няма и признаци, че Европейски Съюз има намерение да отпусне 35 милиарда евро под формата на заеми и безплатни средства от своя фонд за възобновяване от пандемията.

Варшава към момента не е подала публична молба до Брюксел за разпределяне на средствата - нещо, което беше дала обещание да направи през юли.

" Полското държавно управление се окопава и приготвя причини за това, че фондът за възобновяване в действителност въобще не е нужен ", споделя Якуб Ярачевски, координатор на проучванията в неправителствената организация Democracy Reporting International. " Те се приготвят да го изгубят. "

Няма признаци, че някоя от страните се готви да отстъпи.

Миналата седмица ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен съобщи, че Полша не е съумяла да извърши " главните цели " на Европейски Съюз за анулация на измененията в правосъдната система, които нарушават разпоредбите на Европейски Съюз, поставяйки съдилищата под по-строг политически надзор.

На 15 юли ръководещата в Полша коалиция " Обединена десница " одобри закон, който ненапълно дава отговор на настояванията на Европейска комисия, като преименува противоречивата камара на Върховния съд, която дефинира дисциплинарните санкции на съдиите. Но тези ограничения не са задоволителни, съобщи Фон дер Лайен пред полския вестник „ Dziennik Gazeta Prawna”.

Полша към момента не е възстановила краткотрайно отстранените съдии, а на страната към момента се постановат санкции в размер на 1 млн. евро дневно за занемаряване на решенията на Съда на Европейски Съюз по отношение на правосъдната система.

" Полша би трябвало да съблюдава поетите задължения за реформиране на системата от дисциплинарни ограничения ", сподели тя.

Но Варшава не възнамерява по-нататъшни стъпки за осъществяване на тези задължения.

Във вторник Павел Шрот - шеф на кабинета на президента Анджей Дуда, съобщи по полската телевизия: " Президентът към този момент разгласи, че е прекратил активността си в тази област. Законът беше признат и беше показан на институциите на Европейския съюз. "

Той още веднъж акцентира нуждата от двустранен компромис по въпроса и добави: " Президентът счита, че тези финансови средства би трябвало да бъдат предоставени на Полша. "

Говорител на Еврокомисията отхвърли коментар по тематиката.

Въпросът е политическа мина за държавното управление.

През юли инфлацията в Полша доближи 15,5%, което е едно от най-високите равнища в Европейски Съюз, а държавните финанси са подложени на все по-голямо тестване. Междувременно ПиС - водещата партия в националистическата ръководеща коалиция, загуби първото място от опозиционната партия " Гражданска платформа " в едно от последните изследвания на публичното мнение. Това се случва за първи път от 2015 година насам, освен това в навечерието на парламентарните избори следващата година, когато средствата от Европейски Съюз ще бъдат от решаващо значение.

Но приемането на тези пари би означавало оттегляне от правосъдните промени на държавното управление, което би било неприятно за главния десен електорат на партията.

" Партията ще би трябвало да признае проваляне в политиката, която организира от 2015 година насам ", споделя Яцек Кухарчик, началник на Института по публични въпроси,. " Това би било голям удар по доверието в партията и може да докара до същински срив в изследванията на публичното мнение ".

Той съобщи, че твърдата позиция на Европейска комисия във връзка с върховенството на закона е изненадала Варшава.

" ПиС разбра, че договорката с Комисията е била, че тя ще се преструва, че анулира промените, и че Брюксел ще одобри това. Но Европейска комисия беше подложена на подобен напън, че затвърди позицията си ", сподели той.

Сега Варшава играе на изчакване с Комисията, надявайки се, че тя " ще се изтощи и ще вдигне ръце, като одобри промените и отпусне парите ", сподели Кухарчик.

" Мисля, че те се окопават ", сподели Ярачевски. " Губещият в тази обстановка, несъмнено, е полският народ, който няма да види тези пари ". /БГНЕС
Източник: faktor.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР