Учени успяха да съживят род червеи на 46 хиляди години,

...
Учени успяха да съживят род червеи на 46 хиляди години,
Коментари Харесай

Учени съживиха червеи на 46 хил. години, намерени в ледовете на Сибир

Учени съумяха да съживят жанр червеи на 46 хиляди години, открити във Вечната заледеност - ледовете на Сибир.


До момента се считаше, че сходни червеи /нематоди/ могат да прекарат до 40 години в латентно положение /криптобиоза/.

Червеите, открити в ледовете на Сибир, са от от дълго време изчезналия тип Panagarolaimus kolymaensis - тип, който е съжителствал с вълнестите мамути в епохата на късния плейстоцен /геоложка ера, почнала преди 2,58 млн. години и приключила преди 11,5 хиляди години./.

" Откритието ни наподобява на приказката за спящата хубавица, само че за доста, доста по-дълъг интервал в сънено положение ", споделя проф. Теймурас Курчалия, създател на проучването за червеите, оповестено в списанието на PLOS Genetics, и почетен професор в Института Макс Планк по молекулярна клетъчна биология и генетика в Германия. По думите на професора " този дребен червей може самоуверено да бъде претендент за Книгата на върховете Гинес за най-дълго положение на криптобиоза ".

Червеите-рекордьори са били съживени, откакто им е било обещано храна и вода. Живели са към месец, само че за това време са съумели да дадат потомство от над 100 нови червеи.

Тардиградите, нематодите и микроскопичните водни организми, наречени ротифери, са единствено дребна част от животните, за които е известно, че изпадат в положение на криптобиоза./БГНЕС

Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР