Турският отбор Анадолу Ефес победи драматично с 90:89 (18:24, 24:15,

...

Шампионът Анадолу Ефес удържа Реал и остави Везенков и Олимпиакос на върха в Евролигата

Турският тим Анадолу Ефес победи трагично с 90:89 (18:24, 24:15, 35:21, 13:29) испанския Реал Мадрид в отсрочена среща от 24-ия кръг на баскетболната Евролига за мъже. Домакините от Истанбул с днешния си триумф в спортна зала " Синан Ердем " към този момент имат 14 победи и 14 загуби в 28 изиграни мача този сезон, запазвайки 10-ото място. Ефес загуби с 85:94 като посетител от същия противник в първата среща. След провалянето през днешния ден Реал (Мадрид) остава на 2-о място с 19/9, само че пропусна шанса да се изравни с водача Олимпиакос.

Домакините водеха със 77:60 до края на третата част, само че безусловно в спиращ дъха четвърти интервал те съумяха да удържат стремежа на испанския гранд и да изковат успеха. В нея турските баскетболисти вкараха единствено 13 точки, само че това се оказа задоволително за крайния триумф.

In the rescheduled Round 24 game between and

The Turkish claimed a very important win, which could go a long way in securing a post season place.

Highlights...
— Turkish Airlines EuroLeague (@EuroLeague)
С точните изстрели на Джанан Муса от Реал Мадрид и Василие Мицич от  Анадолу Ефес в телевизионната пауза на 5-ата минута от мача двата тима изялзоха при тъждество 10:10. След гостите направиха по-добра ротация и затвориха първата четвърт напред с 18:24. Но във втората четвърт с потребление повече на Шейн Ларкин, Анадолу Ефес докара до 27:29 в 13-ата минута, принуждавайки треньора на гостите Чус Матео да вземе таймаут. След него Реал Мадрид, който имаше преобладаваща поредност с дуото Серхио Родригес – Валтер Таварес още веднъж взе преднина 31:39 в 17-ата минута. Ново спиране на турския треньор Атаман даде на Анадолу Ефес ефикасни минути и в офанзива, и в отбрана, като те за първи път от началото на срещата съумяха да поведат. И след серия от 11:0 в последна сметка да се отдръпват на отмора преди второто полувреме с 42:39.

Третата четвърт стартира с дъжд от тройки и за двата тима. Въпреки че водачеството в мача се сменяше непрестанно, Анадолу Ефес влезе в 25-ата минута с преднина от 57:52 с кошове един след различен на Крис Сингълтън. А в 27-ата минута за първи път в срещата турците водеха и с двуцифрена преднина – 65:54. Доминирайки до края на интервала, тъмносините от Истанбул го приключиха повече от добре напред със 17 точки 77:60. Както щеше да се окаже и по-нататък, точно тези минути им изковаха и успеха. Началото на четвъртата част беше за Реал (Мадрид), като турците внезапно започнаха да имат проблеми в офанзива. В един миг преднината на домакините се стопи на 4 точки – 75:79. Но след този миг Илайджа Брайънт, а по-късно и Крис Сингълтън излязоха на сцената и помогнаха за по-спокойна преднина – 83:75. Последва нова серия на Реал (Мадрид) от 6 безответни точки. При оставащо време 1:22 минути Реал Мадрид поведе с 84:83 с тройка на Ябуселе. Но с тройка отвърна Шейн Ларкин и отново преднина за Анадолу Ефес. В оставащите минути домакините съумяха да удържат офанзивите на Реал за крайното 90:89.

За домакините Шейн Ларкин вкара 18 точки, Илайджа Брайънт добави 17 и взе 6 битки, а Уил Клайбърн вкара 15 и взе 7 топки под кошовете. За гостите от Мадрид над всички беше Джанан Муса с 16 точки, Гейбриъл Дек добави 15, а Серхио Родригес – 14.

Българска телеграфна агенция / Автор: Атанас Василев