Цветан Томчев излъчваше такава енергия, каквато и аз не винаги

...
Цветан Томчев излъчваше такава енергия, каквато и аз не винаги
Коментари Харесай

Манол Глишев: Събудени руски клетки издърпват България от Европа и цивилизацията

Цветан Томчев излъчваше такава сила, каквато и аз не постоянно чувствам в себе си, въпреки да съм 20 годин по-млад, сподели в предаването " Видимо и невидимо: Контрапропаганда " историкът, стихотворец и преводач Манол Глишев. Глишев продължи предходната събота митинга против прорурската агитация в предаването " Политически неточно " с водещ Петър Волгин, който Томчев стартира през февруари предходната година. " Цветан смяташе, че съветските зависимости у нас са ужасно нездравословни за цялата ни нация, че привързаността ни към путинова русия, която е един постсъветски конгломерат от престъпни групировки, ни връща обратно - към диктатурата, корупцията, заплахата за дребния човек, към неналичието на обучение, към лъжата и вероятно към авторитаризма ", съобщи гостът.

В диалог с водещи Калин Манолов Глишев се съгласи, че полемика върху свободата на словото и дезцинформацията е нужна, само че в случай че се провежда от БНР, както анонсира генералният му шеф на края на декември 2023, в центъра й би трябвало да е отстраняването на Петър Волгин от народен ефир. С реакцията си при свалянето на изявлението на съветската посланичка Митрофанова, Програмният съвет на БНР е потвърдил, че има законови и етични учредения да глоби водещия (Програмният съвет се базира на член 5 от Етичния кодекс и точки 7.3, 8.1 и глава 13 от публицистичните стандарти на радиото, б.р.), и високото теоретизиране при подобен спор би било безсмислено.

" Цветан разпознаваше сегашните официозни публицисти като Волгин, в случай че можем изобщо да ги назовем публицисти, като част от съветската агитация в България, част от това зловредно въздействие и той се опитваше да ни отърве точно от тях, от тяхната неистина “, съобщи Манол Глишев. Той се съгласи с водещия, че пост във Facebook от 2018 година на Петър Волгин, озаглавен " Синдром на претенциозното нищо " и отдаден на Филип Димитров, доста тъкмо разказва самия него. Това важи и за ролята на " деконструктор на неолиберализма ", изключително обикната от пропаганадиста след експанзията на русия над Украйна преди 2 години. " Лесно е да минаваш за реакционер, като защитаваш фамилията, морала, обичайните полезности, единствено че би трябвало да си спомниш по какъв начин преди години си правил антирелигиозни излъчвания ", подсети гостът.

Манол Глишев неколократно акцентира несъгласието си с ролята, която в последно време играе в общественото пространство ръководителят на парламентарната група на Движение за права и свободи Делян Пеевски. " Протестирах против него преди 10 години. Смятах тогава и не преставам да считам и в този момент, че това е доста рисков и злотворен човек, само че сега Пеевски очевидно осъзнава от кое място духа вятъра и се пробва да се отърве от включването си в листата по закона Магнитски, което го кара да се преструва на съвременен човек, на западен човек, на човек, който желае България да върви в една цивилизована посока дружно със съюзническите народи. В този смисъл, да, Петър Волгин би трябвало да си иде от Националното радио, евентуално би трябвало да носи и отговорност за неистините, които бълваше в народен ефир. Надявам се скоро това да стане в минало време. Но доста ми се желае да е без рисковата помощ на Делян Пеевски. Каквото и положително дело в България не трябва да зависи от Делян Пеевски “, споделя историкът.

Гостът в " Конпрапропаганда " се съгласи, че сме позволили проруските представители да обсебят публичните медии под маската на носители на така наречен „ друга позиция “, и тя е станала господстваща в България. „ Във всички инстуции в страната ще намерим съветски кафези, и то към този момент не спящи съветски кафези, които се пробват да издърпват България от Европа, от цивилизацията, които се пробват да вкарат в България в така наречен евразийско пространство, тоест назад под съветска взаимозависимост. Но това не е русофилство; русофилията е някакво културно придвижване, по-скоро даже безвредно. Тук става дума за директна връзка с някогашната Комитет за Държавна сигурност (на СССР), която сега е ФСБ, за големи олигархични кръгове в русия, и най-накрая за путин, т.е. за група рискови хора, които водят война, които водеха война в Сирия против цивилно население, водят война в Украйна, в това число и против рускоезичното население. “

Според Глишев професионалното саморегулиране на медиите не е автоцензура. Не би трябвало да има никаква цензура в българските, изключително в публичните медии, само че авторегулация наложително би трябвало да участва в името на положителните нрави, на положителната журналистическа процедура, най-накрая в името на обективната истина. " Само че това би трябвало да става заради вътрешната и морална издръжливост на публицистите, заради положителната регулация, а не заради персоналните ползи на Пеевски “, съобщи Манол Глишев.

Целият диалог на Калин Манолов с Манол Глишев можете да гледате във видеото.
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР