Цените на зеленчуците родно производство традиционно се повишиха през зимния

...
Цените на зеленчуците родно производство традиционно се повишиха през зимния
Коментари Харесай

Спекула или пазарна икономика? Домати по 8.50 на пазара

Цените на зеленчуците родно произвеждане обичайно се покачиха през зимния интервал. В Пловдив розовите домати стигнаха галактическа сума – 8 лв. за кг. Според търговците преди Коледа те могат да скочат и още. А потребителите разясняват, че зеленчуците костват колкото кг пържоли, събощава Нова телевизия.

Земеделските производители отхвърлят розовите домати да са български. По думите им 90% от стоката, която сега се предлага на пазара е напълно импорт.

" Като елементарен човек не считам, че е реалистична тази цена. Колко души могат да си разрешат домати от 7-8 лв.? ", пита един от пазаруващите.

Иван Кабуров от Мало Конаре бере и последните домати от тазгодишната годишна продукция. Цената, на която излизат от тук последните количества е 2.50 лева за кг на едро.

" Нека българските консуматори да си създадат сметка при тях каква е надценката, която се поставя в превоза ", разяснява пред Нова земеделският производител.

Следващите два месеца оранжерията му ще остане празна. Твърди, че 80% от останалите производители също тази зима няма да сеят нищо поради скъпите енергоизточници. Така пазарът ще е съвсем без българска продукция.

" Аз отоплявам на пелети. Други сътрудници са на газ. Всичко е доста скъпо и политиката, която страната води за зеленчукопроизводителите, е несигурна. Сега моите, към 30-40 души, би трябвало да ги освободя към 5-и декември и да ги назнача февруари месец. За два месеца би трябвало да отидат на борсата и да тежат на обществената система ", разясни мъжът.

Според него премахването на ДДС-то може да понижи нерегламентирания импорт на плодове и зеленчуци от прилежащи и трети страни.


 

FaceBookTwitterPinterest
Източник: tribune.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР