Българската столица София тази година е на 301-во място в

...
Българската столица София тази година е на 301-во място в
Коментари Харесай

София в световната класация на цените: далеч от върха, но не и най-евтина

Българската столица София тази година е на 301-во място в света по високи цени, които жителите заплащат за главните витални потребности, включително хранителни и други потребителски артикули, комунални услуги, превоз и разнообразни други услуги, както и наем на жилище. Това сочи най-новата ранглиста на онлайн платформата „ Нумбео “ (Numbeo) - една от най-големите в света база данни за стандарт на живот.

Животът в София е малко по-евтин, в сравнение с в Истанбул (на позиция 300 в класацията), само че малко по-скъп от този в Адис Абеба (302-ра позиция), столицата на Етиопия.

През 2025 година „ Нумбео “ регистрира, че София е на 198-о място в света по високи цени след китайския мегаполис Шънчжън и преди тайландската столица Банкок. Платформата изготвя своята ранглиста като съпоставя цените в градовете по света с тези в Ню Йорк.

Цените на гореизброените артикули и услуги в София тази година са с 66,4 % по-ниски от тези в най-големия по население град в Съединени американски щати - Ню Йорк. През 2025 година цените в София са били със 72,1 % под тези в американския мегаполис, съгласно данните на „ Нумбео “.

Ако не бъдат калкулирани разноските за наем на жилище, то в София цените са с 53,8 % по-ниски от съответните в Ню Йорк.  

Най-скъп град за живот в света през 2026 година, също както и през предходната година, остава Ню Йорк. Това се дължи в най-голяма степен на високите наеми там.

На второ и трето място се подреждат Цюрих и Женева в Швейцария, като цените там са надлежно с 2,9 и 6,4 % по-ниски от тези в Ню Йорк. През 2025 година Сан Франциско изпревари Цюрих и Женева по високи цени, оставяйки ги на трета и четвърта позиция.

Останалите четири български града, намерили място в тазгодишната ранглиста на „ Нумбео “ за най-скъпи места за живеене, са Варна (324-то място), Бургас (342-ро място), Пловдив (352-ро) и Стара Загора (414-о място).

Цените във Варна са с 69 % по-ниски от тези в Ню Йорк, в Бургас със 71,8 %, в Пловдив със 72,5 %, а в Стара Загора - със 78,1 %.

Българската столица е на 14-о място в Източна Европа по високи цени, регистрира „ Нумбео “. Най-скъпо в района е за жителите на Прага, Варшава и Москва, а най-ниски са цените в украинските градове Краков, Одеса и Лвов. От 54 града, включени в районната ранглиста за Източна Европа, Стара Загора е на 50-о място, Пловдив е на 32-ро, а Бургас на 28-о място.

Най-евтини градове в света през 2026 година, съгласно данните на „ Нумбео “, са три града в Индия - Коимбатор, Лакнау и Патна, където животът е с близо 90 % по-евтин, в сравнение с в Ню Йорк.


 

FaceBookTwitterPinterest
Източник: tribune.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР