Целта е да се осигури равно заплащане за равен труд

...
Целта е да се осигури равно заплащане за равен труд
Коментари Харесай

Край на тайните заплати във фирмите

Целта е да се обезпечи равно възнаграждение за еднакъв труд и да се отстранен скритите форми на дискриминация сред половете.

Държавите членки би трябвало да транспонират директивата най-късно до 7 юни 2026 година Тя ще се ползва за всички работодатели – както в обществения, по този начин и в частния бранш. Директивата ще обхване всички чиновници на трудов контракт, както и претендентите за работа.

Компаниите с над 100 чиновници ще бъдат задължени годишно да рапортуват разликите в заплащането сред мъже и дами, като това условие ще влезе в действие поетапно от 7 юни 2027 година.

Докладите ще се разгласяват от особено избрани национални органи за наблюдаване, чиято роля следва да бъде конкретизирана.

Едно от най-значимите нововъведения е, че работодателите няма да имат право да питат претендентите за тяхното настоящо или предходно заплащане.

 

Това се счита за основна стъпка към по-справедливо установяване на заплатите и преустановяване на порочната процедура, при която предишното заплащане въздейства на бъдещите оферти.
Източник: frognews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР