Целта е да има повече дарителиФинансови стимули и по-обстойни изследвания

...
Целта е да има повече дарителиФинансови стимули и по-обстойни изследвания
Коментари Харесай

Управляващите предлагат да има финансови стимули за кръводарителите

Целта е да има повече донори

Финансови тласъци и по-обстойни проучвания при кръводаряване планува нов законопроект в Народното събрание. Целта е да има повече донори, по-добра система за надзор и наблюдаване, както и да се понижи търговията с кръв, осведоми

Предвижда се човек, който подарява кръв, да получава тонизиращи храни и питиета в размер на 15 лева, а не както до момента – 8 лева, към 50% от дневната отплата на междинната заплата, което все още значи към 40 лв., както и възобновяване на транспортни разноски в размер на 35 лева, които би трябвало да бъдат потвърдени с документ. Депутатите оферират при незабавни случаи на кръводарителите да се заплащат сред 120 и 150 лева за литър кръв.

„ Всички се концентрираха върху парите, а никой не погледна другите доста скъпи неща, които се вършат с този законопроект. Едното е, че от 10 години насам не е обновен Законът за кръвта. Имаме доста неща, които изостават от развиването и на науката, и от общественото развитие”, разяснява доктор Александър Симидчиев.

В законопроекта са планувани и средства за акции по кръводаряване. „ Продължавам да мисля, че не финансирането на индивида ще бъде неговата мотивация да подари кръв”, уточни още Симидчиев.

„ Няма да се заплаща за даряване на кръв, когато се възвръщат разноски за пътешестване или когато се дава ваучер, който е обвързван с събитието, че кръводарителят не е бил на работа във въпросния ден, както и даването на подкрепителни храни и питиета. Това не е възнаграждение против кръводаряване и се позволява и от рекомендацията на Съвета на Европа за етично кръводаряване, в която се споделя, че кръводаряването се смята за непринудено и в случаите, когато се възвръщат разходи”, обясни юристът по здравно право Мария Шаркова.

„ Бихме ги нарушили, в случай че се вкара непосредствено заплащане. От тази позиция заплащането за незабавно кръводаряване би могло да влезе в несъгласие с тази рекомендация. Има и инструкция на Европейски Съюз, която също регламентира кръводаряването. Според нея би трябвало да се насърчава безвъзмездното кръводаряване, тъй че от тази позиция предложенията не влизат по никакъв метод в несъгласия с директивата”, посочи тя.

Като краен резултат, вносителите се надяват да се пресече порочната търговия с кръв. „ Когато се структурира този развой, когато се дадат и доста повече места, където да се управлява този развой, в действителност се понижават опциите за отклонение или за непозволени действия”, сподели Александър Симидчиев.

По думите му основаването на закон не може автоматизирано да предотврати опцията за нерегламентирани практики. „ Когато обаче се основат доста по-ясни правила, вероятността да има такива понижава драстично”, разяснява той.

Един от проблемите, който изпитват пък не малко общини у нас е неналичието на центрове за кръводаряване. В Дупница да вземем за пример действа един център, само че в него работи една единствена жена, която се пенсионира и по тази причина от 1 юни евентуално градът ще остане без кръвен център. Това би наложило искащите да дарят кръв да пътуват до Кюстендил. В постройката на Общината в Дупница през днешния ден доброволци провеждат акция по кръводаряване.
Източник: dunavmost.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР