Трябва да решим дали търсим законност или замитане. Това, което

...
Трябва да решим дали търсим законност или замитане. Това, което
Коментари Харесай

Министър Шишков: С изменението на ЗУТ искаме законно да запазим изградените инфраструктурни проекти

„ Трябва да решим дали търсим правда или замитане. Това, което упорито предлагаме, е правда. Т.е. по законов ред да създадем по този начин, че да запазим построените инфраструктурни обекти, само че по законов ред, а не да забравим какво се е случило с тях. “ Това сподели министърът на районното развиване и благоустройството арх. Иван Шишков на брифинг след днешното съвещание на Министерския съвет. На него беше прегледано препоръчаното изменение на Закона за устройство на територията, с което се предлага толерантност за построени в отклоняване на нормите инфраструктурни обекти, оповестяват от Министерство на регионалното развитие.

Министърът подсети, че за повторно се предлага смяна в закона за придобиване на толерантност за установените противозаконни строителства по отношение на ремонта на пътища, част от автомагистрала „ Хемус “ и язовирите.

Арх. Шишков акцентира, че не става въпрос за строителна прошка за тези или сходни обекти. И изясни, че в случай че Народното събрание утвърди този или сходен текст на Закона за устройство на територията, те ще бъдат изследвани, ще бъдат създавани строителни бумаги и документи, с цел да има сигурност, че дават отговор на нормите и на подробните устройствени проекти.

„ Продължавам да настоявам, че това е една извънредно значима стъпка за да затворим тази срамна страница в строителството на инженерната инфраструктура на България, с която се откри,  че страната е станала възложител в интервала 2018 - 2020 година на огромно количество нелегално строителство “, сподели министърът. И добави, че с смяната в закона ще има сигурност, че за обектите, които не дават отговор на нормите, ще има законово съображение за издаване на позволения за градеж, с цел да бъдат привеждани към тях.

„ Надявам се този път депутатите да схванат какъв брой е значимо и да вървим в посока, в която можем да регламентираме строителния отрасъл по легален ред “, акцентира министър Шишков.

На въпрос за ремонта на жълтите павета районният министър уточни, че към този миг в Министерство на регионалното развитие не е постъпило предложение от Столична община тъкмо по какъв начин ще бъде приключен този ремонт. Това, което е могло да направи и е направено от Министерство на регионалното развитие, е да удължи периода за асимилиране на парите от март до септември месец тази година. По думите му държанието на Столична община би трябвало да е отговорно, както и това на строителите, които са наети да изпълнят строителните действия. Арх. Шишков изрази вяра да постъпи предложение, по този начин, че всички софиянци най-после да се радват на добър и приключен ремонт.

„ Искрено се надявам и до последния ден, до момента в който съм районен министър, ще оказвам помощ с каквото мога на Столична община. Веднъж, тъй като ни би трябвало първокласен ремонт и повторно, тъй като е належащо София да не загуби европейските пари “, разяснява Иван Шишков. Той напомни, че главният мотор на процеса и възложител на строително-монтажните работи е Столична община.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР