Трагичен, ироничен фарс – така британското издание frontpow.uk определя подписания

...
Трагичен, ироничен фарс – така британското издание frontpow.uk определя подписания
Коментари Харесай

„Ироничен фарс”: Коментарите около сделката между Сърбия и ЕС за добив на литий

„ Трагичен, подигравателен фарс ” – по този начин английското издание frontpow.uk дефинира подписания сред Европейски Съюз и Сърбия меморандум за стратегическо партньорство за устойчиви първични материали, вериги за произвеждане на акумулатори и електрически транспортни средства. Документът беше парафиран в Белград в наличието на сръбския президент Александър Вучич и немския канцлер Олаф Шолц.

През 2022 година президентът на западната ни съседка се готвеше да даде зелена светлина на концерна „ Рио Тинто ” за употребата на най-голямото находище на литий в Европа, заяви тогава „ Файненшъл Таймс ”. Последваха масови митинги и планът беше замразен.  Миналата седмица Конституционният съд на Сърбия обаче още веднъж отвори пътя пред плана.

„ Литиевото съглашение на канцлера Шолц със Сърбия изневерява на правилата на Европейски Съюз, повтаряйки нелепости от предишното, като жертва демократичните полезности и стабилността в името на мимолетни стопански облаги ”, разяснява още изданието frontpow.uk.

„ След години в дипломатическата изолираност сръбският президент Александър Вучич се връща в светлината на политическите прожектори с помощта на апетита на Европейския съюз и по-специално - на Германия, за суровините, нужни за производството на електрически транспортни средства. В последно време Вучич беше изолиран от европейските водачи поради противоречивите му „ флиртове ” с Русия и Китай, напрежението с Косово и обвиняванията в изборни измами ”, разяснява „ Политико ” преди подписването на меморандума.
„ Гладът на автомобилната промишленост за литий трансформира русофилския претендент за участие в Европейски Съюз – Сърбия, в мечтан сътрудник за Берлин. На първо място е бизнесът, а едвам по-късно идва моралът ”, написа немското издание fr.de преди дни.

Според него Брюксел и Берлин се надяват посредством подписването на съглашението да понижат зависимостта на промишлеността от Китай.

„ Нарастващото световно търсене на „ бялото злато ” може още веднъж да сложи Сърбия в светлината на прожекторите. Въпреки гневната опозиция на локалното население, сръбската власт желае да разреши на австралийско-британската компания „ Рио Тинто ” да ръководи една от най-големите литиеви мини на континента – тази в западния сръбски район Ядар. Това се случва с поддръжката на Европейски Съюз и Берлин. Планирано е годишно произвеждане от 58 000 тона литий, което може да покрие част от плануваното търсене на европейската автомобилна промишленост още през 2028 година Белград към този момент се опита да осъществя противоречивия план преди две години. Но невиждани митинги и блокади на автомагистрали, проведени от екоактивисти и поданици, опасяващи се от дълготрайна опасност за подземните води, накараха Вучич краткотрайно да спре планувания рандеман на литий. И, в случай че по това време цената изглеждаше прекомерно висока, то в този момент освен примамливите доходи от милиарди накараха Вучич още веднъж да „ затопли ” плана. Благодарение на лития, „ въжеиграчът ” сред Изтока и Запада има нов коз по отношение на сътрудниците си от Европейски Съюз. Всичко това се случва благодарение на правосъдната власт, следена от неговата партия ”, разясниха още от редакцията на fr.de.
Преди седмица и австрийското издание – derstandard.at, напомни за яростните рецензии, които плана в западната ни съседка провокира. Изданието акцентира и какъв брой съществени са опасенията на еколози и жители за замърсяване на почвата и водите, както и метода, по който управляващите пренебрегват тези страхове.

„ Политиците от Бундестага предизвестяват, че не трябва да има отстъпки пред Вучич. Германските предприемачи обаче виждат опция в договорката за лития ”, написа преди дни „ Дойче веле ”.

За недоволството на хората написа и „ Радио Свободна Европа ”. Според медията Германия с стреми да обезпечи задоволително литий, с цел да подсигури работата на автомобилните си производители, а Европейският съюз пък желае да понижи зависимостта си от Китай в тази сфера.

„ France 24 ” дефинира разногласията към плана за рандеман на литий като „ непрекъснат политически разлом в балканската страна в последните години ”.

Подписването на меморандума сред Сърбия и Европейски Съюз беше отразено и от „ Блумбърг ”. Изданието написа, че добивът на литий е извънредно значим за Германия.
„ Асошиейтед Прес ” напомня, че все още Пекин господства във веригата за доставки на литиево-йонни акумулатори.

„ Протестите против плана бяха най-голямото предизвикателство за все по-автократичното ръководство на сръбския президент Александър Вучич. Лидерите на демонстрациите отпреди време дадоха обещание да ги възобновят, в случай че проектите за рандеман на литий стартират да се извършват. Вътрешният министър на Сърбия обаче съобщи, че полицията няма да разреши повече блокади на пътища или железопътни линии ”, написа АП.

„ Ройтерс ” цитира изявление на Вучич отпреди седмица, в което той декларира: „ Европейски Съюз желае литий, а ние желаеме да заздравим връзките си с Европейски Съюз ”. Медията написа още, че Белград ще даде на Mercedes-Benz, Volkswagen и Stellantis опция за закупуване на литий за автомобилни акумулатори. „ За нашата нация Европа е приоритет пред китайските производители на коли ”, споделя още Вучич, представен от „ Ройтерс ”.

Плановете за плана на стойност 2,4 милиарда щатски $ отрази и ABC News. Медията напомня за огромните митинги от 2021 година и цитира представителя на немското държавно управление Щефен Хебещайт, който декларира, че меморандума съдържа точки за „ задължения към спазването на високи екологични стандарти и стандарти за резистентност ”. „ Вучич и други сръбски публични лица споделиха, че добивът за литий ще продължи, в случай че Германия и други страни от Европейски Съюз построят заводи за своите автомобилни акумулатори в Сърбия, вместо непосредствено да изнасят първични материали за тези страни ”, написа още ABC News.

„ Euractiv ” дефинира плана като „ спорен ” и напомня, че залежите на литий в Сърбия са били открити още през 2004 година

„ Преди време съперниците на плана упрекнаха „ Рио Тинто ” и Вучич в липса на бистрота във връзка с процеса и отводи да разгласяват отчети за въздействието на работата на мината върху околната среда.

Европейски Съюз и Германия размениха народна власт, господство на закона и европейска вероятност за Балканите срещу литий. В Сърбия няма самостоятелни институции или медии с народен обсег, няма място за сериозно гражданско общество. Това написа проф. Флориан Бийбър , директор на Центъра за история и политика на Югоизточна Европа в университета в Грац, в обществената мрежа " Х ".  " Масови митинги стопираха първия опит през 2021 година.

Сега Европейски Съюз и Германия намерено поддържат плана след изборни измами и утежняване на върховенството на закона ", сподели Бийбър. И добави, че посланието ще бъде чуто в Западните Балкани: " Сделка, която служи на Европейски Съюз, е по-важна от ценностите. С подобен метод разширението на Европейски Съюз е невероятно ", счита политологът.  " Подписването на меморандума изненада всички. По този метод няма гаранция, че минният план ще дава отговор на сръбските (да не приказваме за eвропейските) стандарти. Защо се бърза? Изглежда скоростта има доста общо с опитите за основаване на факти преди всякаква съпротива да може да се провежда. Защо Германия и Европейски Съюз биха се съгласили с тази скорост? Или избират да няма съпротива и място за сериозни гласове в Сърбия, или Вучич употребява китайската карта, с цел да сътвори подправена неотложност ", заключи Бийбър.

 
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР