Писателят Радослав Бимбалов: Разделението е синдром на модерните общества
" Това, което се случва в обществото ни – и освен в българското – е едно напълно коренно разделяне, което доближава постоянно до крайности ", съобщи писателят Радослав Бимбалов, който показа новия си разказ " Зид " в предаването " Утрото на Фокус " по Радио ФОКУС .
По думите му книгата пресъздава тези процеси в хиперболизирана форма – посредством история за дребен град, в който хората " вземат решение, че единственото решение е да повдигнат един висок тухлен дувар в средата ".
Бимбалов акцентира, че явлението не е географски лимитирано. " Това е синдром на хората, на модерните хора. Причините са свързани с глобализацията и софтуерната гражданска война, които водят до разбъркване на култури и рецесия на идентичността. Светът стана едно отворено пространство и това основава рецесии на еднаквост ", изясни той.
Писателят подчертава, че страхът и несигурността ускоряват споровете. " Несигурност на първо място. Трудно е да приемеш, че околният свят към този момент наподобява доста по-различно. " Въпреки това той е безапелационен, че връщане обратно няма: " Тези вопли да се затваряме още веднъж са извънредно непродуктивни. Това няма да се случи. "
По отношение на политиката Бимбалов уточни: " Разделяй и владей – остарелият римски принцип – се употребява сполучливо от политиците. " Той добави, че честото основаване на нови политически обединения води до още по-голяма фрагментация на обществото.
Като вероятен излаз той очерта потребността от общи цели: " Трябва да имаме национални упоритости, в случай че щете даже национални фантазии. Ключова идея може да бъде " работата за образованието и културата ", като средство за превъзмогване на разделянето ", сподели още писателят.
В заключение Бимбалов изрази сдържан оптимизъм: " Като стартираме да си крещим, може би това е първата крачка към това да поддържаме връзка, евентуално в един миг ще се чуем. "
По думите му книгата пресъздава тези процеси в хиперболизирана форма – посредством история за дребен град, в който хората " вземат решение, че единственото решение е да повдигнат един висок тухлен дувар в средата ".
Бимбалов акцентира, че явлението не е географски лимитирано. " Това е синдром на хората, на модерните хора. Причините са свързани с глобализацията и софтуерната гражданска война, които водят до разбъркване на култури и рецесия на идентичността. Светът стана едно отворено пространство и това основава рецесии на еднаквост ", изясни той.
Писателят подчертава, че страхът и несигурността ускоряват споровете. " Несигурност на първо място. Трудно е да приемеш, че околният свят към този момент наподобява доста по-различно. " Въпреки това той е безапелационен, че връщане обратно няма: " Тези вопли да се затваряме още веднъж са извънредно непродуктивни. Това няма да се случи. "
По отношение на политиката Бимбалов уточни: " Разделяй и владей – остарелият римски принцип – се употребява сполучливо от политиците. " Той добави, че честото основаване на нови политически обединения води до още по-голяма фрагментация на обществото.
Като вероятен излаз той очерта потребността от общи цели: " Трябва да имаме национални упоритости, в случай че щете даже национални фантазии. Ключова идея може да бъде " работата за образованието и културата ", като средство за превъзмогване на разделянето ", сподели още писателят.
В заключение Бимбалов изрази сдържан оптимизъм: " Като стартираме да си крещим, може би това е първата крачка към това да поддържаме връзка, евентуално в един миг ще се чуем. "
Източник: focus-news.net
КОМЕНТАРИ




