Президентът на САЩ Доналд Тръмп е казал на израелския премиер

...
Президентът на САЩ Доналд Тръмп е казал на израелския премиер
Коментари Харесай

САЩ искат Израел да се изтегли от Сирия и Ливан

Президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп е споделил на израелския министър председател Бенямин Нетаняху по време на телефонен диалог в четвъртък, че Израел би трябвало да стартира да преразполага силите си от Сирия и го е призовал да направи същото в Ливан.

Това оповестява Axios, като цитира американски и израелски представители.

Три месеца преди избори, които са значими за неговото политическо оцеляване и персонална независимост, Нетаняху обаче е малко евентуално да предприеме някакви обилни стъпки за евакуиране.

Но настояванията на Тръмп ускоряват възходящия напън върху израелския водач. Израелските отбранителни сили сега окупират огромни елементи от Южен Ливан и Южна Сирия - наличие, за което държавното управление твърди, че е належащо, с цел да се предотврати ново навлизане като това от 7 октомври.
 Ливан и Израел не престават договарянията в Рим
Ливан и Израел не престават договарянията в Рим

Двете страни разискват детайлите по осъществяването на рамково спокойно съглашение, реализирано с посредничеството на Съединени американски щати

Високопоставени членове на израелското държавно управление желаят безграничен надзор над тези региони, а някои даже упорстват за установяването на еврейски селища там.

Американски представител съобщи, че Тръмп е споделил на Нетаняху, че наличието на израелските военни на сирийска територия основава напрежение и може да докара до ескалация.

" Те не ви желаят там. Трябва да се преразположите ", споделил Тръмп на Нетаняху, съгласно американския чиновник, който добавил, че същото важи и за Ливан.

" Премиерът, от своя страна, повдигна въпроса за нуждата от зони за сигурност по границите на Израел ", се споделя в изказване на кабинета на израелския министър председател.

Разговорът сред Тръмп и Нетаняху се е състоял ден след срещата на президента със сирийския му сътрудник Ахмед ал-Шараа в коридорите на срещата на върха на НАТО в Турция.

Администрацията на Тръмп прекара месеци в опити да реализира ново съглашение за сигурност сред Израел и Сирия, преди в последна сметка да заключи, че Нетаняху не желае да направи отстъпките, които искаше. Те включват последователно евакуиране на израелските отбранителни сили (IDF) от сирийската територия, която окупира след рухването на режима на Асад през декември 2024 година, споделят американски чиновници.

През последните седмици в Южна Сирия имаше няколко случая, при които сирийски жители стачкуваха против наличието на IDF и се сблъскаха с израелски бойци.

Във вторник американски медиатори се срещнаха в Рим с израелски и ливански дипломати, с цел да обсъдят използването на рамковото съглашение, подписано от страните преди няколко седмици.

Като част от това съглашение, Израел се ангажира да изтегли силите си от две " пилотни зони ", които сега окупира в Южен Ливан, и да разреши на ливанските военни да се разположат там.

Армията на отбранителните сили на Израел към момента не се е преразположила от двете области. Ливанското държавно управление  поиска явен график за по-нататъшно евакуиране.

Израелски представители настояват, че желаят Армията на отбранителните сили на Израел да ревизира дали " пилотните зони " са свободни от оръжия и военна инфраструктура на Хизбула, преди да се реалокира в други зони. Ливанците споделят, че американските военни би трябвало да преценяват това.

Белият дом отхвърли коментар, само че не отхвърли тази версия.
 Тръмп обмисля да извади Сирия от листата на страните спонсори на тероризма
Тръмп обмисля да извади Сирия от листата на страните спонсори на тероризма

Вашингтон обаче акцентира, че глобите против Асад и на неговите сътрудници остават в действие

Американски представител съобщи пред Axios: " Президентът Тръмп има мощни връзки с премиера Нетаняху, а Израел постоянно е бил популярен съдружник на Съединените щати. Няма по-голям другар на Израел и герой за мир от президента Тръмп. "
Източник: news.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР