3 милиона смарт четки за зъби бяха използвани при мощна DDoS атака. Наистина
Това е увещание, че даже и най-малките интелигентни домашни устройства могат да бъдат опасност. Ето по какъв начин да се отбраните.
Звучи по-скоро като научна фантастика, в сравнение с като действителност, само че швейцарският вестник “ Aargauer Zeitung “ заяви, че към три милиона смарт четки за зъби са били хакнати от злоумишленици, с цел да извършат разпределена офанзива за отвод на услуга (DDoS). Тези безобидни съоръжения за миене на зъби са се трансформирали във бойци в армията на ботнет. Те са извадили от строя швейцарска компания за няколко часа и са нанесли вреди за милиони евро.
Не, това не е смешка.
Макар че детайлностите са нищожни, знаем, че компрометираните четки за зъби са работили с Java. Това е известен език за устройства от вида „ интернет на нещата “. След като са били инфектирани, световната мрежа от вредоносни четки за зъби е осъществила една доста сполучлива DDoS офанзива.
Пренастроените четки за зъби са постигнали това, като са наводнили швейцарския уеб страница с подправен трафик, дейно изключвайки услугите и причинявайки огромни спирания.
Този епизод демонстрира, че заканите непрестанно се уголемяват, защото интернет на нещата от ден на ден навлиза в всекидневието ни. „ Умните “ четки за зъби са към този момент на 10 години. Устройства, които в миналото са изглеждали безобидни и откъснати от цифровата екосистема, в този момент са евентуални входни точки за киберпрестъпниците. Последиците са големи, освен за персоналния живот и сигурността на индивидите, само че и за националната инфраструктура и икономическата непоклатимост.
Стефан Цугер, шеф на отдела за редовно инженерство в швейцарския офис на компанията за сигурност Fortinet, споделя:
„ Всяко устройство, което е обвързвано с интернет, е евентуална цел или може да бъде употребявано за офанзива “.
Всеки, който обръща огромно внимание на киберсигурността, от години знае за тази опасност. Както през 2016 година Джеймс Клапър, някогашен шеф на националното разузнаване на Съединени американски щати, съобщи:
„ Устройствата, проектирани и пуснати в употреба при минимални условия и проби за сигурност, и все по-нарастващата трудност на мрежите биха могли да доведат до необятно публикувани уязвимости в гражданските инфраструктури и системите на държавното управление на Съединени американски щати “.
Това към този момент не е „ би могло “. Вече живеем в домове, цялостни с незащитени устройства на интернет на нещата (IoT – Internet of things).
Как е допустимо това? Както изяснява Марк Хоупт, началник на отдела за осведомителна сигурност на центъра за данни на оператора DataBank, повода е, че доста от устройствата на интернет на нещата са изначално несигурни по две съществени аргументи. Пренебрегване и липса на интерфейс, който да разрешава прибавяне на ограничения за сигурност и подсилване. И в действителност, по какъв начин тъкмо ще контролирате настройките за сигурност на четката си за зъби? Как да добавите антивирусна стратегия към хладилника си?
Не можете.
И по този начин, какво можете да извършите?
Като начало, съгласно думите на Зугър, можете автоматизирано да актуализирате всичките си устройства, когато е налична актуализация. Но можем ли да актуализираме всичко?
Освен това в никакъв случай не би трябвало да зареждате устройството си от публичен USB порт. Същият този порт, който зарежда вашето устройство, може и да го болести.
Трябва да обърнете внимание и на това, в случай че устройството ви внезапно стартира да губи сила по-бързо от естественото. Разбира се, това може да е просто остаряла батерия, само че също по този начин може да е злотворен програмен продукт, работещ във фонов режим.
Трябва да внимавате и с публичните Wi-Fi връзки. Същата връзка, която ви разрешава да гледате TikTok, може да зарежда злотворен програмен продукт във вашия смарт телефон. И да, към този момент във вашата интелигентна четка за зъби.
Решението на всичко това е ясно. Трябва да пренастроите защитната стена на вашата домашна интернет връзка.
И най-после – това напълно съществено го споделя изданието zdnet – не купувайте IoT устройство, в случай че нямате действителна потребност от него. Смарт тв приемник? Разбира се, по какъв начин другояче ще гледате Супербоул? Но пералня, ютия, четка за зъби? Не. Просто кажете „ не “.
Тъй като се движим напред към едно все по-свързано бъдеще, дано се погрижим цифровата ни хигиена да е толкоз добра, колкото и денталната ни хигиена.