Топящите ледници изпускат стотици хиляди тонове бактерии, съобщава Гардиън, позовавайки

...
Топящите ледници изпускат стотици хиляди тонове бактерии, съобщава Гардиън, позовавайки
Коментари Харесай

Смъртоносна заплаха за човечеството дебне под леда

Топящите ледници изпускат стотици хиляди тонове бактерии, оповестява " Гардиън ", базирайки се на резултати от проучване.

Микробите, освобождавани в международния океан, може да обогатят екосистемите, само че би трябвало да бъдат изследвани, с цел да бъдат разпознати евентуалните патогени, предизвестяват учените.

Бързото размразяване на ледовете поради климатичната рецесия демонстрира по какъв начин ледниците и неповторимите микробни екосистеми, които ги населяват, " умират пред очите ни ", показват учените. Те са в конкуренция с времето да изследват тези екосистеми, преди да изчезнат.



Резултатите от изследването са оповестени в профилираното издание " Нейчър ".

Учените са събрали повърхности стопени води от осем ледника в Европа и Северна Америка и от две места в ледената завивка на Гренландия. Във всеки милилитър вода са открити десетки хиляди микроби.

По оценки на учените освобождаваните от стопените ледове бактерии и водорасли ще прибавят приблизително към 650 000 тона въглерод годишно за идващите 80 години в Северното полукълбо, като се изключи хималайския регион Хиндукуш, който не е проучен.



Това допуска леко приблизително нарастване на излъчванията въглероден диоксид. Ако въглеродните излъчвания бъдат понижени и световното стопляне и размразяване на ледовете се забави, всеобщото освобождение на бактерии от тях ще намалее с една трета.

" Наблюдаваме по какъв начин ледниците умират пред очите ни, което визира микробите в тях, с последствия за нас и локално, и световно ", сподели доктор Аруин Едуардс от университета Абъристуит в Уелс, Англия.

До наскоро се знаеше малко за хилядите типове микроби, обитаващи ледената повърхнина. През юни на тибетски хладилник бяха разпознати близо 1000 нови микробни типа.

Далеч повече е известно за вечнозамръзналата земя в Северното полукълбо. Тя обгръща повърхност от близо 35 милиона квадратни километра, в това число част от дъното на Северния ледовит океан. Повечето от безконечната заледеност не се е размразявала от над 15 000 години.



Сега обаче доста от тези региони бързо се разтапят. Учените са сигурни, че ставащото няма казус, защото при разтапянето в предишното са се образували така наречен гранични зони. Те демонстрират, че сходни процеси са се случвали и преди, само че са отнемали хиляди, а не десетки години, както в този момент.

При разтапянето на безконечната заледеност се освобождава голямо количество въглероден диоксид и метан, доста повече, в сравнение с от ледниците. Смята се, че към 50% от биологичният въглерод на Земята се намира във постоянно замръзналите почви. Освен това се изпускат голям брой незнайни на човечеството микроорганизми. Променя се химичният състав на водите и целият ландшафт. Например огромни елементи от Северна Аляска, Канада и Сибир безусловно потъват.

След размразяването им доста живи същества са способни още веднъж да порастват и да се възпроизвеждат.

През 2012 година съветски учени отглеждат растения от рода Плюскавиче (Silene stenophylla), покълнали от семена, замръзнали преди повече от 30 000 години.

А през 2016 година в Сибир, на полуостров Ямал избухва зараза от антракс. Предполага се, че източникът са размразените при разтапянето на почвата остатъци на починал от заболяването северен елен.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР