Нов вид кръвен тест открива над 50 вида рак
Тестът се основава на ДНК, която се отделя от съответните тумори и циркулира в кръвта, като по-конкретно се концентрира върху химичните промени в тази ДНК, по-известни като модели на метилация.
Според учените пробата може освен да дефинира дали някой има рак, само че и може да дефинира типа му.
Д-р Джефри Окснард от Бостънския институт за ракови болести – “Дана-Фарбер ”, част от Медицинското учебно заведение на Харвард съобщи, че сега пробата бива пробван с клинични изследвания.
„ Трябва да употребявате сходен тест в самостоятелна група с нараснал риск от рак, с цел да покажете, че можете да откриете рака, и да разберете по какъв начин да процедирате, когато го извършите “, сподели той.
Пишейки в списание “Annals of Oncology ”, екипът разкри, че пробата е създаден благодарение на логаритъм за машинно образование – тип изкуствен интелект. Такива системи засичат повтарящи се данни и в следствие се научават да ги класифицират.
Екипът в началото захранил системата с данни за разнообразни модели на метилация от кръвни проби, взети от повече от 2800 пациенти, преди да я обучат в допълнение с данни от 3 052 участници, 1531 от които имали рак.
Използвайки тази информация, системата сортирала данните от групите въз основа на моделите на метилация.
След това екипът “научил ” системата какъв тип раково заболяване имала всяка група, като най-после тествали новообучената система върху друга група от 1264 индивида, половината от които имали раково заболяване.
Резултатите демонстрират, че по-малко от 1% от тези без рак са били погрешно разпознати от системата като заболели, което е от изключителна значимост.