Темата за емоционалната интелигентност в семейството е много голяма и

...
Темата за емоционалната интелигентност в семейството е много голяма и
Коментари Харесай

Д-р Антонина Кардашева: Децата трябва да си позволяват да чувстват всичко и да могат да го изразяват

Темата за прочувствената просветеност в фамилията е доста огромна и тя има две плоскости: сред сътрудниците и сред родители и децата. Това сподели в предаването " Човекът на фокус “ на Радио " Фокус “ психологът доктор Антонина Кардашева.

" Емоциите носят информация. Децата е добре да си разрешават да усещат всичко и да могат да го показват, тъй като когато едно дете и ядосано, тъжно, плаче, тази информация е доста значима за родителите да се доближи до аргументите: заради какво този баланс е нарушен, и да се работи с първопричината, а не със следствието. Именно тук е ролята на родителите да му оказват помощ да направи този трансфер сред външните условия и средата и вътрешния свят. В партньорската връзка е доста значима прочувствената просветеност, тъй като е доста значим логаритъмът, по който те поддържат връзка: логаритъмът, по който или се разбираме, или слагаме граници, или слагаме ултиматуми и подчиняваме някой, тъй като фамилията по този начин би трябвало да съществува, “  сподели още психологът.

" Един от главните въпроси е по какъв начин се чувстваш в този момент, а не по принцип. Много от първичните реактивни страсти при децата са подбудени от това, че са нарушени упованията им, а те се образуват от гледни точки, настройки, които отново във връзката с родителите се построяват, - описа още  Антонина Кардашева, - Най-важното  да знаем, че страстта на децата дава първопричината на взаимоотношенията – в учебно заведение, другари, в фамилната система, или взаимоотношенията със себе си. “ Според нея е доста значимо в фамилна среда родителите да създадат авансово изискване за шерване. " За страдание от наблюденията ми в българките фамилии има доста съществени граници сред родителство и детство. Децата не постоянно си разрешават да споделят, тъй като родителите са санкциониращи или тъй като те нямат време да ги чуят. Детето има единствен приоритет – да изрази, показа тази страст, тъй като тя е сила, тя има доста висок интензитет. И този интензитет на страстта може подкрепи детето да учи, да се развива, да построява себе си, само че може и да го накара да преобрази идентичността си до дете, което не е това, което би желало да бъде. “

" Периодът сред детството и юношеството е доста значим за доизграждане и доразвитие на идентичността на всеки един от нас. Тогава се образуват доста значимите процеси, които са свързани със самооценката, с приемането на другите и себе си, с харесването. И това е по отношение на това какво другите споделят за мен, “ сподели още Антонина Кардашева, като добави, че колкото повече другите не одобряват детето, толкоз повече има процеси на затваряне, защитни механизми, и създаване на подправена еднаквост, което отново е обвързвано с страстите: " Всичките тези страсти, за които приказваме, са скритите потребности, които не са задоволени, и от това да бъдем задоволително построени като хармонични прочувствени персони. “

" Основната тематика за родителите е за салдото на работата и персоналния живот. Приоритезирането на една от дилемите има рефлексия на всички останали. Има родители, които подценяват децата за сметка на работата, само че това е проблем на деца, а на родителите “, показа още психологът.  

От 16 до 20 октомври 2023 година ще се организира 5-та Седмица на прочувствената просветеност: EI Summit & Awards, в хотел " Метрополитън “ София. На събитието ще участват специалисти от целия свят, работещи в тази област. " Седмицата на прочувствената просветеност има доста забавен фокус – тематиката е обвързвана с адаптивната просветеност и по какъв начин прочувствената просветеност може да направлява измененията ни. “
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР