Рохинги: Най-малко 23 мъртви, 30 изчезнали след потъването на лодка

...
Телата на 23 рохинги, които бягаха от щата Ракхайн в
Коментари Харесай

Телата на 23 рохинги, които бягаха от щата Ракхайн в Мианмар, бяха извадени, след като лодката им потъна, докато 30 други все още липсват.

Съобщено е, че осем души са оцелели след злополуката.

Оцелелите казаха, че са се опитвали да стигнат до Малайзия, когато лодката им, превозваща повече от 50 пътници, потъва и е изоставена от екипажа си в неделя.

Всяка година хиляди рохинги се опитват на опасното морско пътуване до Малайзия или Индонезия.

Те бягат от преследване в Мианмар и пренаселени бежански лагери в Бангладеш. Загиналите тази седмица включват 13 жени и 10 мъже, всички рохинги мюсюлмани, каза спасителен екип пред BBC Burmese.

Мюсюлманските рохинги са етническо малцинство в предимно будистки Мианмар. Много от тях избягаха в Бангладеш през 2017 г., за да избягат от кампания на геноцид, започната от бирманските военни. Останалите в Мианмар също се опитват да избягат след военния преврат през 2021 г.

Защо Мианмар е обвинен в геноцид срещу рохингите? Обжалване, докато бежанците се носят на лодка без провизии

Оцелелите от потъването на лодката тази седмица си спомнят, че са били ударени от голяма вълна близо до столицата на Ракхайн, Ситуе.

Те казват, че контрабандистите, на които са били платени около 4000 долара (£3153) на човек за пътуването до Малайзия, след което изостави лодката. Телата на жертвите са взети от други лодки или изхвърлени на плажа.

Дългото пътуване през Андаманско море в претъпкани рибарски лодки винаги е опасно, но особено по това време на годината, в разгара на сезона на мусонните бури.

Повечето рохинги се опитват да преминат между месеците октомври и май.

Те са готови да поемат риска - и често продават единствените си активи, като земя, за да финансират пътуването - поради неумолимо мрачните условия, в които са принудени да живеят, било като бежанци в ужасяващо пренаселени лагери отвъд границата в Бангладеш, или подложени на дискриминация и ограничения върху тяхното движение в Мианмар.

Източник: bbc.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР