Тежко парализирана жена успя да говори чрез аватар с помощта

...
Тежко парализирана жена успя да говори чрез аватар с помощта
Коментари Харесай

Парализирана жена успя да проговори чрез цифров аватар

Тежко парализирана жена съумя да приказва посредством аватар благодарение на технология, която преобразува мозъчните ѝ сигнали в тирада и изражения на лицето.


Постижението поражда очаквания, че интерфейсите мозък-компютър (BCI) могат да бъдат на ръба на преобразяването на живота на хората, които са изгубили способността си да приказват заради болести като инсулти и амиотрофична латерална склероза (ALS), оповестява " Гардиън ".

Досега пациентите трябваше да разчитат на разочароващо мудни синтезатори на тирада, които изписват думи благодарение на следене на очите или дребни придвижвания на лицето, което прави естествения диалог неосъществим.

Най-новата технология употребява дребни електроди, вградени на повърхността на мозъка, за разкриване на електрическа интензивност в частта на мозъка, която управлява говора и придвижванията на лицето. Тези сигнали се преобразуват непосредствено в речта и изражението на лицето на цифров аватар, в това число усмивка, намръщване или изненада.

" Нашата цел е да възстановим пълноценния, въплътен метод на другарство, който в действителност е най-естественият метод да беседваме с другите ", споделя професор Едуард Чанг, който управлява работата в Калифорнийския университет в Сан Франциско (UCSF). " Тези достижения ни доближават доста повече до превръщането на това в действително решение за пациентите. "

Пациентката, 47-годишната жена Ан, е тежко парализирана, защото преди повече от 18 години е получила инсулт на мозъчния дънер. Тя не може да приказва или да написа и нормално поддържа връзка благодарение на технология за следене на придвижванията, която ѝ разрешава постепенно да избира букви със скорост до 14 думи в минута. Тя се надява, че технологията на аватара ще ѝ разреши в бъдеще да работи като съветник.

Екипът вгради тъничък колкото хартия правоъгълник от 253 електрода на повърхността на мозъка на Ан в региона, която е от решаващо значение за говора. Електродите прихващат мозъчните сигнали, които, в случай че не беше инсултът, щяха да управляват мускулите на езика, челюстта, ларинкса и лицето ѝ.

Хедър Рендулик употребява нож и вилица благодарение на електроди, вградени в шията ѝ, откакто е изгубила функционалната приложимост на лявата си ръка в резултат на инсулт през 2012 година

След имплантирането Ан работи с екипа, с цел да образова логаритъма на системата за изкуствен интелект да открива неповторимите й мозъчни сигнали за разнообразни звуци на речта, като повтаря неведнъж разнообразни изречения.

Компютърът научи 39 присъщи звука, а езиковият модел в жанр Chat GPT беше употребен за превръщане на сигналите в разбираеми фрази. След това той е употребен за ръководство на аватар с персонализиран глас, който звучи като гласа на Ан преди контузията, въз основа на запис на нейния диалект по време на сватбата ѝ.

Технологията не е съвършена, като в 28% от случаите при тестово изпитване, включващо повече от 500 изречения, тя декодираше думите погрешно и генерираше текст от мозъка със скорост 78 думи в минута, спрямо 110-150 думи, които нормално се произнасят в натурален диалог.

Въпреки това учените настояват, че последните достижения в региона на точността, скоростта и усъвършенстването демонстрират, че технологията към този момент е на стадий, в който може да бъде на практика потребна за пациентите.

Професор Ник Рамзи, невролог от Университета в Утрехт, Нидерландия, който не е взел участие в проучването, съобщи: " Това е значителен скок спрямо предходните резултати. Намираме се в сериозна точка. "

Следващата значима стъпка е да се сътвори безжична версия на BCI, която да може да се вгради под черепа.

" Даването на опция на хората да ръководят свободно личните си компютри и телефони с тази технология би имало надълбоко влияние върху тяхната самостоятелност и обществени взаимоотношения ", показва доктор Дейвид Моузес, доцент по неврологична хирургия в UCSF и съавтор на проучването. /БГНЕС

Източник: bgnes.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР