Тази нощ успешно бе изстрелян телескопът за издирване на извънземен

...
Тази нощ успешно бе изстрелян телескопът за издирване на извънземен
Коментари Харесай

SpaceX успешно изстреля TESS

Тази нощ сполучливо бе изстрелян телескопът за търсене на извънземен живот TESS на НАСА. Това стана на космодрума Кейп Канаверал в американския щат Флорида, предадоха международните осведомителни агеннции.

Припомняме, че това трябваше да се състои дни по-рано, само че бе отсрочено с 48 часа заради механически проблеми.

Апаратурата е в размер на 200 милиона $. Това е първата сходна задача на организацията с ракета Falcon 9 на компанията на Илон Мъск SpaceX, която получи документ за такива задачи през февруари 2018 година

Телескопът ще бъде изведен във висока елиптична орбита, което не е опитвано преди. Телескопът ще доближава разстояние като до Луната и по-късно ще се връща към Земята. Всяка орбита ще лишава по към 14 дни.

TESS е като продължение на " Кеплер ", който промени разбирането на учените за планетите отвън Слънчевата система. Когато " Кеплер " беше изстрелян през 2009 година, астрономите знаеха за съществуването на извънземни светове, само че имаха дребна концепция за техния брой и размер. До предишния месец телескопът е разкрил повече от 2 300 екзопланети. На базата на наблюденията на телескопа астрономите в този момент имат вяра, че Млечният път е дом на минимум 2 милиарда евентуално обитаеми планети, където температурите не са фрапантни. Но учените не могат да погледнат по-отблизо с " Кеплер ".

С телескопа астрономите ще могат да потвърдят планетарната маса и възрастта на новите планети.

Учените се надяват да засекат 500 планети с размер като на Земята и евентуално 20 000 нови светове.

През 2028 година Европейската галактическа организация възнамерява да изпрати сондата Ariel за изследване на атмосферата на 1000 екзопланети, които са с размер от Земята до Юпитер.

След като Falcon 9 изведе TESS, учените ще изпитат системите, датчиците и камерите на апарата в продължение на 60 дни. Първите данни се чакат през юни, които учените ще обработват в продължение на няколко месеца.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР