Twitter блокира акаунта на научната търсачка Sci-Hub
Тази база данни е един от образците в този свят, при който границите на законното и моралното се размиват. Sci-Hub качва свободно научни публикации, които са в списания с заплатен достъп. Въпреки че това нарушава буквата на закона и вреди на бизнеса на научните издателства, голям брой откриватели употребяват Sci-Hub – просто тъй като с цел да напишат качествени публикации, изключително обзорни, е нужно да се базират на научната литература. А в случай че нямат достъп до нея заради финансови или други аргументи, това се трансформира в проблем.
През месец декември огромните издателства Elsevier, Wiley и American Chemical Society подадоха правосъден иск във Върховния съд в Делхи с молба индийските интернет снабдители да блокират Sci-Hub и сходната научна търсачка Libgen. Съдът обаче отхвърли иска с претекста, че това е “проблем от обществена значителност ” и ще даде време на научната общественост на Индия да излезе със мнение.
Както можете да се досетите, стопанската система на Индия е на напълно друго ниво от западната и в случай че Sci-Hub бъде блокиран в страната, това дейно ще спре значително и научния развой – просто индийските откриватели няма да могат да си заплащат по $20-30 $ на публикация.
Основателката на Sci-Hub Александра Елбакян се е записала в Twitter, за да се допита до индийските учени и да изследва тяхното мнение по казуса. Възможно е обществената мрежа да я е блокирала точно заради това.
Големите издателства неведнъж са се опитвали да преследват правосъдно Елбакян, само че до момента безрезултатно – търсачката действа и до ден сегашен.




