Тъй като ледниците се топят, ново проучване търси защита на екосистемите, които се появяват на тяхно място

...
Ново научно проучване предполага, че светът трябва да започне да
Коментари Харесай

Ново научно проучване предполага, че светът трябва да започне да се подготвя за защита на екосистемите, които се появяват изпод изчезващият лед, тъй като затоплящата се планета неизбежно води до топене на ледници

От ДЖЕЙМИ КИЙТЪН Associated Press, 17 август 2023 г., 15:01 ч. Непал, според проучването, публикувано в научното списание Nature.

Анализът на швейцарски и френски учени засилва притесненията относно топенето на ледниците и нарастващия призив за засилване на усилията за защита на планетата от изменението на климата.

В изследването си учените казват, че хората са живели с ледниците в продължение на хилядолетия и тревожното отстъпление на ледената покривка - която в момента възлиза на 10 процента от земната повърхност - ще изисква както действия за спирането му, така и адаптация за неговото въздействие.

Ледниците играят ключова роля на планетата, като отразяват слънчевата светлина или осигуряват прясна вода за напояване, производство на енергия и потребление, казва съавторът на изследването Жан- Батист Босон, френско-швейцарски експерт по ледниците към Националния съвет за защита на природата в Анеси, Франция.

Той каза, че се работи за забавяне на отстъплението на ледниците, въпреки че това няма да бъде „решаващо“ за спасяването им.

„Но след като ледниците (се стопят) не всичко е загубено“, каза Босън в интервю. „Особено трябва да защитим природата, която ще последва ледниците: трябва да защитим горите на утрешния ден, големите езера на утрешния ден, големите фиорди на утрешния ден.“

Отстъплението на ледниците достигна безпрецедентно високи нива в Европа миналата година, особено в Швейцария.

Екипът зад изследването Nature анализира около 210 000 ледника на Земята, без да включва гигантските ледени покривки на Гренландия и Антарктика, и установи, че ледниците покриват около 665 000 квадратни километра (257 000 квадратни мили), приблизително колкото Афганистан, през 2020 г.

В зависимост от различните сценарии, които експертите разделят от най-лошия до най-добрия В този случай светът може да загуби между приблизително 149 000 квадратни километра (58 000 квадратни мили) до около 339 000 квадратни километра (131 000 квадратни мили) до 2100 г. Екипът отчита възможното статистическо отклонение. Загубата може да бъде много по-голяма.

„Топящите се ледници се превърнаха в икони на изменението на климата. Хората се тревожат най-вече за въздействието, което топенето на ледниците ще окаже върху покачването на морското равнище, сезонната наличност на вода и геоопасностите“, каза проф. Бен Марцейон от Института по география към германския университет в Бремен.

„Това проучване показва, че има още нещо, за което трябва да сме подготвени. Това също така показва, че все още сме в процес на разкриване на множеството въздействия, които изменението на климата ще има“, каза Марзейон, който не е участвал в изследването.

Омар Baddour, ръководител на мониторинга на климата в Световната метеорологична организация, каза, че проучването е полезно за допълване на текущите усилия на агенцията на ООН за климата и други за наблюдение и прогнозиране на физическите показатели на земната система.

Bosson казва, че рекордно високите температури, достигнати тази година в северното полукълбо, водят до тревожни резултати, които могат да имат още по-голямо въздействие в бъдеще – въпреки че все още не са налични всички данни.

„Опитваме се да разкажем историята на бъдещето на повърхностите, заети днес от ледници на Земята“, каза той във видеообаждане от френския алпийски град Анеси. „Тогава питаме: Ще видим ли утре големи ледници или по-малки ледници в зависимост от климатичните сценарии?“

Източник: abcnews.go.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР