Така и не стана ясно дали украинският внос може да

...
Така и не стана ясно дали украинският внос може да
Коментари Харесай

Заради климатичните промени: Чакат ни с над 20% по-ниски житни реколти

Така и не стана ясно дали украинският импорт може да убие българското земеделие, само че, по всичко проличава, че климатът ще е кадърен на това - и спасението този път не е в държавно решение, а в основаването и внедряването на нови сортове.

Контекст : Пшеницата носи 20% от калориите в дневната диета в световен мащаб. През 2050 година търсенето се чака да скочи с 50% по отношение на днешните равнища, демонстрират данните на Международния център за възстановяване на царевицата и пшеницата (CYMMIT).

Има един проблем - това е една от най-температурно сензитивните култури и в основния стадий на растежа не понася повече от 24 градуса по Целзий.
 България излезе от тройката на най-големите експортьори на пшеница от Европейски Съюз
България излезе от тройката на най-големите експортьори на пшеница от Европейски Съюз

Първа остава Румъния, следвана от Полша и Франция

Детайли : Жегите и сушата стават все по-характерни за някои от " житниците " на света. Това значи понижени добиви. Quartz цитира научни данни, съгласно които при скок на междинните температури с 4,3 градуса до края на века, реколтата на пшеница ще се свие с 22% по отношение на в този момент. Даже и при " единствено " 2 градуса по-топла планета, добивите ще са със 7 на 100 по-малки.

Още по-тежка е обстановката с царевицата - реколтите може да се смалят с близо една трета.

Цели 60% от обичайните " зърнени " райони ще са застрашени от продължителна суша към 2011 година При упования скок на търсенето това значи единствено едно - апетит.
 Кои страни са най-големите производители на пшеница в световен мащаб през последните 20 години?
Кои страни са най-големите производители на пшеница в световен мащаб през последните 20 години?

Повече от 80 страни създават пшеница по света, само че по-голямата част от международното произвеждане на пшеница идва единствено от няколко

Какво следва : В момента по света се отглеждат най-вече елементарна и твърда пшеница. Учените обаче се връщат към забравени остарели сортове в търсене на такива с характерности, подобаващи за новите условия. Целта е посредством деликатна селекция да получим зърнени култури, които са по-издръжливи на горещина, суша и заболявания.

Това не е лесна работа. В генните банки по света има към 800 000 неповторими пшенични семена, като CIMMYT изпитва по към 5000 нови сорта всяка години в действителни условия.
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР