Световният шампион от Доха 2019 Крисчън Колман (САЩ) спечели титлата

...

ОБЗОР: Димантената лига се завърна в Китай

Световният първенец от Доха 2019 Крисчън Колман (САЩ) завоюва купата на 100 метра за мъже на шампионата от Диамантената лига в Сямън, а елитното съревнование по лека атлетика се завърна в Китай за първи път от четири години след паузата поради пандемията от КОВИД-19.Колман финишира за 9.83 секунди, изравнявайки най-хубавото време в света за годината, с цел да провокира бурните аплодисметни на почитателите на стадион " Егрет " в Сямън, който размени Шънжчън и ще продължи да бъде хазаин на една от двете срещи от Диамантената лига в Азия до 2032 година.Той изпревари Кишане Томпсън от Ямайка, който записа 9.85 секунди, а американският международен първенец за 2022-а Фред Кърли, който не съумя да се класира за финала на Световното състезание в Будапеща предишния месец, взе бронза с 9.96 секунди.Италианецът Ламонт Марсел Джейкъбс, който съвсем не се е състезавал след успеха си на Олимпийските игри в Токио, приключи седми.Колман водеше от началото до края на бягането, с цел да изравни водещото време на Ноа Лайлс за 2023 година и сподели, че желае да отговори на критиците след петото място на шампионата на планетата. " Малко ме болеше, само че знаех какво съм кадърен да направя и знаех какво съм подготвен да направя ", сподели американецът по отношение на представянето си в Будапеща. " Тогава се насочих към идната опция за триумф. Знаех, че идването тук ще бъде борба от международна класа и опция да се възстановя. Очаквам с неспокойствие остатъка от сезона ", добави той.Олимпийския първенец от последната Олимпиада и бронзов медалист от Игрите в Лондон през 2012 година Ханзъл Парчмънт от Ямайка сподели великолепно показване, с цел да изпревари международния първенец Грант Холоуей в бягането на 110 метра с трудности за мъже и да вземе златото с 12.96 секунди.Холоуей трябваше да се задоволи с бронза, откакто поведе след първите шест трудности, беше изпреварен от своя съотечественик Даниел Робъртс, който зае второто място с 13.03 секунди.Олимпийският първенец от Лондон 2012 Кирани Джеймс победи американеца Куинси Хол с фотофиниш, с цел да завоюва златото на 400 метра с персонален връх за сезона от 44.38 секунди. " Чувствам се ужасно. Бягането ми през днешния ден беше положително. Публиката и стадионът са фантастични. Чувствам се сносно тук ", сподели 31-годишният Джеймс.Рушийн Макдоналд от Ямайка взе бронза с 44.82 секунди.Седмица откакто стана първата жена от Доминикана, спечелила международна купа, Мерилейди Паулино съумя да стигне златото на 400 метра за 49.36 секунди, с цел да си обезпечи място на финала на Диамантената лига в Съединени американски щати по-късно този месец.Това беше трети триумф за Паулино във веригата за сезона след Доха и Париж.Еманюел Уаньони от Кения изпревари канадеца Марко Ароп за купата на 800 метра при мъжете, а двамата размениха местата си от тези на Световния шампионат в Будапеща.Световната шампионка по крос-кънтри Беатрис Чебет победи на 3000 метра за дами с най-хубаво време в света за годината от 8:24.05 минути, финиширайки пред мексиканката Лаура Галван и другата кенийка Маргарет Акидор.Олимпийският първенец Суфиан ел Бакали от Мароко стана победител на 3000 метра стипълчейз с 8:10.31, с цел да стигне до четвъртата си победа за сезона след международната си купа.Рушел Клейтън от Ямайка беше най-бърза в бягането на 400 метра с трудности за дами, записвайки 53.56 секунди.Следващият старт от Диамантената лига е в Брюксел на 8 септември преди финалите в Юджийн (САЩ) на 16 и 17 септември.
Източник: novsport.com