Световните разходи за отбрана са се повишили през 2017 г.

...
Световните разходи за отбрана са се повишили през 2017 г.
Коментари Харесай

Световните разходи за отбрана достигнаха най-високо ниво след Студената война

Световните разноски за защита са се повишили през 2017 година до най-високото си ниво след Студената война. Това излиза наяве от годишния отчет на Стокхолмския интернационален институт за проучвания на проблемите на мира (СИПРИ), който беше оповестен през днешния ден.
 Русия си върна третото място по разноски за защита  Доставките на оръжие минаха равнищата от Студената война  Светът похарчил 1.7 трилиона $, с цел да води война
Тенденцията не е изненада, откакто предходната година беше регистриран връх при доставките на оръжия.

Според данните в него САЩ, Китай и Саудитска Арабия са отпред в листата, като Русия е изместена от третото място, което зае през 2016 година

Като цяло военните разноски в света са се нараснали с 1.1 % по отношение на 2016 година и са достигнали общо 1.73 трилиона $. Разходите за военни потребности са съставили 2.2 % от световния БВП, или по 330 $ на всеки земен гражданин, отбелязва ТАСС, представена от Българска телеграфна агенция.

Съединени американски щати остават водач с 610 милиарда $, без изменение по отношение на предходната година. На тях се падат над една трета от световните военни разноски в света, отбелязва ДПА. Втори е Китай, който е изразходвал 228 милиарда $, нарастване с 5,6 % по отношение на 2016 година, като съгласно СИПРИ е отбелязал най-голямото нарастване в безспорна стойност - 12 милиарда $. Делът на страната в световния размер е повишен от 5,8 % през 2008 година до 13 % през 2017 година

Саудитска Арабия е изместила Русия, изразходвайки 69,4 милиарда $, увеличавайки разноските си с 9,2 %. След нея в района на Близкия изток се подреждат Иран (+9 процента) и Ирак (+22 процента). В тази част от света делът от Брутният вътрешен продукт, употребен за военни цели, е най-голям - 5,2 %. Нито един различен район не е изхарчил за военни потребности повече от 1,8 % от Брутният вътрешен продукт.

Военните разноски на Русия са спаднали през 2017 година за първи път от 19 години (от 1998 г.) - с 20 % спрямо 2016 година - до 66,3 милиарда $. Орязването на военния бюджет на Руската федерация с 13,9 милиарда $ е било най-голямото в света за миналата година. СИПРИ показва като главен фактор рухването на цените на петрола. В резултат делът на военните разноски е понижен от 5,5% до 4,3% от Брутният вътрешен продукт на страната.

Въпреки това съветският индикатор продължава да е най-високият в Източна Европа.

Частично " поради чувството за опасност, произлизаща от Русия ", страните от Западна и Централна Европа са нараснали предходната година военните си разноски надлежно с 12% и 1,7%. Съвкупните разноски на 29-те страни от НАТО са били 900 милиарда $, или 52% от световните военни разноски. 

В международен проект най-високото нарастване на разноски за защита е регистрирано в Румъния. Северната ни съседка е дала 50% повече пари за армията си в интервала 2016-2017 година.  

Индия е изтикала Франция на пето място, изразходвайки съвсем 64 милиарда $ за военни цели (увеличение с 5,5 % по отношение на предходната година).

Данните на СИПРИ включват заплати, разноски за интервенции, покупки на оръжие и съоръжение, изследователска и развойна активност, отбелязва ДПА.
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР